İklim değişikliği, aşırı iklim olayları ve göç ilişkisi: Kastamonu - Bozkurt 2021 seli üzerinden bir değerlendirme
Relationship between climate change, extreme climate events and migration: An assessment of Kastamonu / Bozkurt 2021 flood
- Tez No: 966732
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Temelinde birçok faktör yatan ancak sanayi devrimi sonrasındaki süreçte artan antropojenik etki nedeniyle giderek hızlanan iklim değişikliği geçmişten günümüze insanoğlunun karşı karşıya kaldığı en büyük problemler arasında yerini almıştır. Hem ekolojik, antropojenik sebeplere hem de etkilere sahip olan küresel iklim değişikliği beraberinde deniz seviyesi yükselmesi, artan sıcaklıklar, kuraklık gibi oluşumu zaman alan olaylara ya da sel, taşkın, siklon, fırtına gibi aniden gerçekleşen çevresel olaylara sebep olmuştur. Yavaş ve hızlı başlangıçlı olarak ikiye ayrılan çevresel olaylar kırsal ve kentsel yerleşim alan sakinlerinin yaşamını, güvenliğini tehdit ederek göç etmesine sebep olmuştur. Bu çalışmanın amacı iklim değişikliği ve aşırı iklim olayları çerçevesinde ani gelişen olaylardan biri olan seller ve taşkınlar özelinde göç ve yer değiştirme kavramlarını irdeleyerek Türkiye'deki yaklaşımı ortaya koymak ve geliştirilecek politikalara çerçeve oluşturmaktır. Bu kapsamda iklim değişikliğinin etkisiyle gerçekleşen hızlı başlangıçlı çevresel olaylar özelinde, Kastamonu ili Bozkurt ilçesinde 2021 yılında meydana gelen sel ve taşkın örneği incelenmiştir. Tez kapsamında öncelikle iklim değişikliği ve göç ilişkisine dair genel bir bakış açısı sunulmuş, daha sonra küresel çapta farklı örnekler üzerinden iklim değişikliği ve yer değiştirmeye yer verilmiştir. 2021 yılında Bozkurt ilçesinde gerçekleşen sel; sel öncesi ve sel sonrası imar yaklaşımları, hasarı gidermek adına sunulan çözüm yolları nitel araştırma yöntemlerinden olan derinlemesine görüşme aracılığıyla yerel yönetim ve hanehalkı görüşmelerine dayanarak değerlendirilmiştir. Ayrıca meydana gelen sel ve yer değiştirme arasında bir ilişki olup olmadığı da değerlendirilerek bir politika çerçevesi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Climate change, which is based on many factors but accelerated gradually due to the increasing anthropogenic effect in the process after the industrial revolution, has taken its place among the biggest problems faced by mankind from the past to the present. Global climate change, which has both ecological, anthropogenic causes and effects, has caused events that take time to occur such as sea level rise, increasing temperatures, drought or sudden environmental events such as floods, cyclones, storms. Environmental events, which are divided into slow and rapid onset, have caused rural and urban residents to migrate. The aim of this study is to examine the concepts of migration and displacement in the context of floods and high water, which are one of the sudden events within the framework of climate change and extreme climate events, to reveal the approach in Turkey and to create a framework for the policies to be developed. In this context, the example of floods and floods that occurred in Kastamonu/Bozkurt in 2021 was analysed in the context of rapid onset environmental events caused by climate change. Within the scope of the thesis, firstly, a general perspective on the relationship between climate change and migration is presented, and then climate change and displacement are included through different examples on a global scale. The 2021 Bozkurt flood, pre-flood and post-flood zoning approaches, and solutions offered to address the damage were evaluated based on local government and household interviews through in-depth interviews, which is one of the qualitative research methods. In addition, a policy framework was created by evaluating whether there is a relationship between flooding and displacement.