Ahkâm defterlerine göre Bosna'dan merkeze yansıyan şikâyetler (1742-1867)
Complaints from Bosnia to the center according to the Ahkâm books (1742-1867)
- Tez No: 966734
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Merkez-taşra ilişkileri çerçevesinde şekillenen Osmanlı adalet sistemi, insanların doğrudan merkezi otoriteye ulaşabildiği şikâyet mekanizmasıyla dikkat çekmektedir. Bu mekanizma, taşradan Divan-ı Hümayun'a iletilen şikâyetler aracılığıyla işlemekteydi. Şikâyetler doğrudan veya farklı başvuru kanallarıyla merkeze ulaştırılabiliyordu. İletilen şikâyetlere ilişkin alınan kararların birer sureti, ilgili bölgeye özel olarak düzenlenen ahkâm defterlerine kaydedilmekteydi. Bu defterlerden biri olan Bosna ahkâm defterleri, çalışmanın temel kaynağını oluşturmaktadır. Çalışmada 1742-1867 yılları arasında Bosna eyaletinden merkeze iletilen şikâyetler incelenmiştir. Şikâyetler hem yöneticiler hem de reaya tarafından bireysel veya toplu şekilde yapılmıştır. İncelenen şikâyetler üzerinden, şikâyetçilerin hangi konularda merkeze başvurduğu, bu başvurulara ne tür çözümler üretildiği ve taşradaki yetkililerin bu süreçteki rolleri ayrıntılı olarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Şikâyetlerin içeriği çeşitlilik arz etmektedir. Toprak ve toprağa bağlı vergilerle ilgili anlaşmazlıklar, şikâyetlerin başında gelmektedir. Bunu, zulüm ve yolsuzluğa başvuran yöneticilerin görev ve yetkilerini kötüye kullanmaları takip etmektedir. Yöneticiler, genellikle vergi tahsil edememekten şikâyet ederken, halk ise onları fazla vergi istemekle suçlamışlardır. Mirasa ilişkin şikâyetlerde daha çok varislerin ve mirasla ilgisi olamayan şahısların çıkardığı problemler göze çarpmaktadır. Borçların tahsilinde yaşanan zorluklar da şikâyet sebebidir. Gasp, yağma, hırsızlık, cinayet, darp, tecavüz gibi suçlara ilişkin şikâyetlerin çoğu, eşkıyalık, mütegallibelik faaliyetleri veya halk arasındaki çatışmalardan kaynaklanmaktadır. Vakıfla ilgili şikâyetler ise vakfın idaresi, gelirleri ve hizmetlileriyle ilgilidir. Şikâyetlerin çözümünde genellikle“kanun üzere”ya da“şer'le”hareket edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman justice system, which was shaped within the framework of central- provincial relations, stands out with its complaint mechanism through which people could directly reach the central authority. This mechanism functioned through complaints submitted from the provinces to the Divan-ı Humayun. Complaints could be submitted to the center directly or through different application channels. Copies of the decisions taken in response to the complaints were recorded in the ahkâm books organized specifically for the relevant region. One of these books, the Bosnian ahkâm books, constitutes the main source of this study. This study examines the complaints submitted to the center from the province of Bosnia between 1742-1867. Complaints were filed individually or collectively by both the rulers and the reaya. Through the complaints examined, it is tried to analyze in detail the issues on which the complainants applied to the center, what kind of solutions were provided to these applications and the roles of the provincial authorities in this process. The content of the complaints varied. Disputes over land and land-related taxes topped the list of complaints. This was followed by the abuse of power and authority by rulers who resorted to cruelty and corruption. Rulers generally complained about their inability to collect taxes, while the people accused them of over-taxation. In inheritance- related complaints, problems caused by heirs and people who had nothing to do with the inheritance were more prominent. Difficulties in collecting debts were also a cause for complaint. Most of the complaints about crimes such as extortion, looting, theft, murder, assault, and rape stem from banditry, banditry activities, or conflicts between people. Complaints about the waqf are related to its administration, revenues and servants. Complaints were usually resolved“according to the law”or“according to the sharia”.