Karasal iklim koşullarında melatonin uygulamalarının farklı anaçlara aşılı 'black magıc' asmalarının fizyolojisi ve gelişmesine etkileri
The effects of melatonin applications on the physiology and development of 'black magic' vines grafted onto different rootstocks under continental climate conditions
  1. Tez No: 966733
  2. Yazar: ESRA SAMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bağcılık kültürü ve çeşit zenginliği bakımından önemli avantajlara sahip olan ülkemiz, dünyada özellikle sofralık ve kurutmalık üzüm yetiştiriciliği bakımından ön sıralarda yer almaktadır. Ülkemizin yaklaşık her bölgesinde, yüzyıllardır süregelen yöreye özgü geleneksel yetiştiricilik teknikleri ile ekolojiye özelleşmiş üzüm çeşitlerinin birlikteliğinden günümüze ulaşan köklü bir üzüm yetiştiriciliği faaliyeti mevcuttur. Ancak, dünya bağcılığında olduğu gibi ülkemizde de tarımsal faaliyetleri baskılayan çevresel stres faktörleri verim ve kalitede önemli kayıplara neden olarak üzüm üretiminde sürdürülebilirliği olumsuz etkilemektedir. Artan çevresel stres faktörlerinin etkisi altında, dünya nüfusunun sürdürülebilir nitelikte beslenebilmesi için bitki gelişimini olumsuz etkileyen çeşitli stres faktörlerinin azaltılması ve bitkinin bu olumsuz şartlardan etkilenmesini en aza indirmeye yönelik çalışmalar yapılması önem arz etmektedir. Bu kapsamda melatonin, bitkilerde çeşitli abiyotik ve biyotik streslerle mücadelede hayati rol oynayan önemli bir moleküldür. Farklı bitki türlerinde melatonin uygulamalarının bitkileri çeşitli stres faktörlerine karşı korumada olumlu sonuçlar alınmıştır. Üzüm üretiminde ise melatonin uygulamasının oldukça sınırlı sayıda olduğu görülmektedir. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Bağ Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı Araştırma ve Uygulama Bağı'nda yürütülen bu çalışma kapsamında, 2023 yılında dikilen ve farklı anaçlara (41B ve Rupestris du Lot) aşılı 'Black Magic' asma fidanlarına yapraktan melatonin uygulamalarının asmaların fizyolojisi ve gelişmesine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen genel bulgulara göre, karasal iklimin hüküm sürdüğü çoklu stres faktörlerinin (sıcaklık dalgalanmaları, düşük nem, yüksek pH gibi) etkisi altında ülkesel bağcılığımızın sürdürülebilirliği için melatonin uygulamaları hakkında öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Yaz sezonu boyunca yapraktan dört defa gerçekleştirilen melatonin uygulamaları, asmaların fizyolojik ve vejetatif özelliklerinin desteklenmesinde ve hücrelerde oksidatif stresin azaltılmasında olumlu etkiler göstermiştir. Araştırma da kullanılan dozlar içerisinde ise 200 µM melatonin birçok parametre bakımından ön plana çıkmıştır. İklim değişikliğinin etkisi altında stres faktörlerinin olumsuz etkilerine karşı asmaların desteklenmesine yönelik olarak sürdürülebilir bağcılıkta melatonin uygulamalarının önerilebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country is within the forefront countries of the world for table and raisin cultivation in terms of viticulture as it has unique advantages with traditional culture and genotype diversities. There is a well-established grape growing activity in almost every region of our country, which has been reached today from the combination of traditional cultivation techniques specific to the region and ecologically specialized grape varieties that have been going on for centuries. However, as in world viticulture, environmental stress factors that suppress agricultural activities in our country negatively affect the sustainability of grape production by causing significant losses in yield and quality. Under the influence of increasing environmental stress factors, it is important to reduce various stress factors that negatively affect plant development and to carry out studies to minimize the plant's impact from these adverse conditions in order for the world population to be able to feed sustainably. In this context, melatonin is an important molecule that plays a vital role in the fight against various abiotic and biotic stresses in plants. Positive results of melatonin treatments in different plant species have been obtained in protecting plants against various stress factors. On the other hand, it is observed that the application of melatonin in grape production is quite limited. Within the scope of this study which was performed in Research and Application Vineyard of Selcuk University Faculty of Agriculture Department of Horticulture, the effects of melatonin treatments on the physiology and development of 'Black Magic' vines grafted on different rootstocks (41B ve Rupestris du Lot) was investigated. According to the general findings obtained, recommendations on melatonin treatments has been tried to be developed for the sustainability of national viticulture under the influence of multiple stress factors. Melatonin treatments, performed four times during the summer season, have yielded positive results on supporting the vine physiology and vegetative development as well as mitigating the oxidative stress. Among the doses tested in the study, 200 µM melatonin was pioneering for many parameters. Melatonin treatments have been found to be promising practice in sustainable viticulture for supporting the vines against stress factors under the effects of climate change