Kisitli sulama koşullarinda, farkli seviyelerdeki sulama suyu tuzluluğunun karnabaharin morfo-fizyolojik ve biyokimyasal özelliklerine etkisi
Effects of irrigation water salinity and deficit irrigation on morpho physiological and biochemical properties of lettuce
  1. Tez No: 966735
  2. Yazar: AYMAN OSMAN WIDAA OSMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kuraklık ve tuzluluk sorunu, tarımsal üretimin geleceği için, küresel ölçekte hayati önem taşımaktadır. Her bitkinin yetiştirildiği bölgede, bu stres faktörlerine tolerans düzeylerinin belirlenmesi, gıda güvenliği ve doğru planlama için etkili bir stratejidir. Yapılan bu çalışmada, Konya koşullarında, farklı sulama suyu tuzluluğunun ve su kısıdı düzeylerinin, serada yetiştirilen karnabahar bitkisinin, morfo-fizyolojik ve biyokimyasal özelliklerine olan etkisi araştırılmıştır. Denemede, 5 farklı NaCl konsantrasyonu ile 3 farklı sulama seviyesini içeren toplam 15 deneme konusu tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Sonuç olarak, en yüksek bitki başına su tüketimi (ET, evapotranspirasyon) 4915 ml/bitki ile T1S1 konusunda hesaplanmıştır. Genel olarak hem su stresi hem de NaCl dozlarının artması ET'yi azaltmıştır. Tuzluluk stresi stoma iletkenliği, yaprak oransal su içeriği (YOSİ), klorofil ve karotenoid içeriklerini azaltırken, membran zararlanması ve protein değerlerini artırmıştır. Kuraklık stresi ise, yaprak sıcaklığı, klorofil, karotenoid, protein ve prolin miktarlarını artırırken; stoma iletkenliğini beklendiği gibi önemli derecede azaltmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler bir arada değerlendirildiğinde, farklı parametrelere göre değişmekle birlikte, sulamada 4.0 dS/m'nin üzerinde EC değerine sahip suların kullanılması karnabahar bitkisinde önemli negatif etkiler göstermiştir. Kısıtlı su kaynağına sahip bölgelerde sulama suyundan tasarruf sağlamak amacıyla karnabaharda %25 su kısıtı yapılması hem su kaynaklarının korunması hem de sürdürülebilir bir sulama yönetiminin sağlanması açısından önemli bir strateji olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drought and salinity issues are of vital global importance for the future of agricultural production. Determining tolerance levels to these stress factors in each plant's growing region is an effective strategy for food security and proper planning. This study investigated the effects of different irrigation water salinity and water deficit levels on the morpho-physiological and biochemical characteristics of cauliflower plants grown in greenhouses under Konya conditions. A total of 15 experimental plots, including 5 different NaCl concentrations and 3 different irrigation levels, were designed in a factorial design with 3 replications. Consequently, the highest per-plant water consumption (ET, evapotranspiration) of 4915 ml/plant was calculated in T1S1. Generally, both water stress and increasing NaCl doses decreased ET. Salinity stress decreased stomatal conductance, leaf relative water content, chlorophyll and carotenoid contents, while increasing membrane damage and protein values. Drought stress, on the other hand, increased leaf temperature, chlorophyll, carotenoids, protein, and proline levels, while significantly decreasing stomatal conductance, as expected. When the data obtained from the study are evaluated together, the use of water with an EC value above 4.0 dS/m for irrigation, although varying depending on different parameters, has significant negative effects on cauliflower plants. In regions with limited water resources, implementing a 25% water restriction for cauliflower to conserve irrigation water has been proposed as an important strategy for both conserving water resources and ensuring sustainable irrigation management.