Kayseri ileri biyolojik atıksu arıtma çamurunun tarımda kullanım potansiyelinin belirlenmesi
Determination of the potential use of Kayseri advanced biological wastewater treatment sludge in agriculture
  1. Tez No: 966738
  2. Yazar: MUSTAFA KUTAY KARADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde atıksu arıtma çamurlarının depolanması ve bertaraf edilmesi önemli sorunlar arasında yer almış ve işletme maliyetlerinin büyük kısmını oluşturmakta olup bu sorunun azaltılması için ekonomik ve çevresel açıdan sürdürülebilir yöntemler değerlendirilmelidir. Bu tezde; Kayseri Merkez, Develi, Yahyalı, Bünyan ve Tomarza ilçelerinde yer alan ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinden arıtma çamurları toplanmış ve analizleri yapılmıştır. En yüksek işletme maliyeti ve atık çamur üretimine sahip olmasından dolayı Kayseri Merkez tesisten alınan arıtma çamurları denemede kullanılmak üzere seçilmiştir. Denemede farklı oranlarda arıtma çamuru (%7,5, %15, %20, %25, %50, %75) ve 15-15-15 gübresinden farklı dozlarda (%25, %50, %100) toprağa ilave edilerek sorgum bitkisinin gelişim potansiyelindeki rolü incelenmiş ve kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Bulgulara göre arıtma çamuru uygulamalarının tümünde pH değeri anlamlı düzeyde düşüş göstermiş; EC, kireç ve organik madde düzeyleri önemli seviyede artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the storage and disposal of wastewater treatment sludge is a major problem and accounts for a large portion of operating costs. Economically and environmentally sustainable methods should be evaluated to reduce this problem. In this thesis, sludge was collected from advanced biological wastewater treatment plants located in the districts of Kayseri Central, Develi, Yahyalı, Bünyan, and Tomarza, and analyses were conducted. Due to its high operational costs and sludge production, sludge from the Kayseri Central plant was selected for use in the experiment. In the experiment, wastewater sludge at different ratios (7.5%, 15%, 20%, 25%, 50%, 75%) and 15-15-15 fertilizer at different doses (25%, 50%, 100%) were added to the soil to investigate the role of wastewater sludge in the growth potential of sorghum plants and to evaluate its usability. According to the findings, pH values decreased significantly in all sewage sludge applications, while EC, lime, and organic matter levels increased significantly. Additionally, increasing the amount of sewage sludge added to the soil negatively affected sorghum plant development, but when the doses were diluted, it supported sorghum development.