Topraksız kültürün anaçlık karanfil bitkisinin çelik verimine ve kalitesine etkisi
The Effects of growing medium on seedling quality for parental carnation propagation
  1. Tez No: 96674
  2. Yazar: RAHMİ ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN SEVGİCAN, PROF. DR. ERCAN ÖZZAMBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ill ÖZET TOPRAKSIZ KÜLTÜRÜN ANAÇLIK KARANFİL BİTKİSİNİN ÇELİK VERİMİNE VE KALİTESİNE ETKİSİ ERGİN R.Burak Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Ayten SEVGİCAN Şubat, 2000 sayfa 49 Çalışma farklı yetiştirme ortamlarının anaçlık karanfil üretiminde fide kalitesine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Denemede farklı yetiştirme ortamı olarak perlit, pomza ve kum kullanılmış, bu ortamlardaki üretim sonuçlan topraklı üretimle karşılaştmlmıştır. Viktoria karanfil çeşidinin kullanıldığı bu çalışma Antalya'da Antalya Tarım A.Ş.'nin demir iskelet plastik örtülü seralarından birinde yapılmıştır. Ortam kültüründe İsrail'den ithal edilen yataklar kullanılmış. Çizelge 3.4 ve 3.5'deki besin solüsyonu kullanılmış, solüsyon bitkilere günlük toplam solar radyasyon esas alınarak verilmiştir. 29 Ocak 1999'a, 4 Mart 1999'a, 9 Nisan 1999'a, 9 Mayıs 1999'a ve 4 Haziran 1999'a kadar 5 ayn dönemde toplanan karanfil çeliklerinin uzunluğuna, kalınlığına, bir kökten alınan çelik sayısına ve çelikteki yaprak sayısına bakılmıştır. Çelik kalitesi ile ilgili tüm bu değerlerin en yükseği perlitte görülmüştür. O nedenle anaçlık karanfil üretiminde yetiştirme ortamı olarak perlitin tavsiye edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ERGİN R.Burak MSc Thesis, Department of Horticultural Science Supervisor: Prof.Dr.Ayten SEVGİCAN February 2000 pages 49 This study was performed to examine the effects of growing medium on seedling quality for parental carnation propagation. Perlite, volcanic ash (pomza) and sand were used as growing media in this study and this propagation was compared to soil culture. Carnation cv. Victoria was used as plant material in a greenhouse of Antalya Tarım A.Ş. with iron construction and plastic cover. In Antalya. Growing beds imported from israil was used in medium culture. The nutrient solution presented in Tables 3. and 3.5 was given to the plants based on daily solar radiation. Length, diameter, leaf number, and number of cuttigs taken from a plant were determined at 5 different harvest times (29 January, 4 March, 9 April, 9 May and 5 June 1999). The highest cutting quality was obtained from perlite medium. So it can be recommended for the use of parent-material propagation.