Carbene complexes derived from tetraaminoalkenes containing functional groups
İşlevsel grup içeren tetraaminoalkenlerden türeyen karben kompleksleri
- Tez No: 96675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL İRİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
m ÖZET İŞLEVSEL GRUP İÇEREN TETRAAMİNOALKENLERDEN TÜREYEN KARBEN KOMPLEKSLERİ ERGÜN, Melike Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Sevil ÎRÎŞLÎ Ocak 2000, 79 sayfa Metal karben kompleksleri, LnM=CXY, üzerindeki çalışmalar yetmişli yıllarda çok hızlı bir gelişme göstermiştir. Çalışmalarda pek çok metal karben kompleksi sentezlenmiş, özellikleri incelenmiş ve zayıf C=C bağı içeren L2R tipi (R=Me, Et, Ch2Ph, Ph) tetraaminoalkenlerin karben oluşturabilen önemli bir ligand kaynağı (prekörser) olduğu belirlenmiştir. 1/2 R LnM y -N LnM ^ N R R D [lnMLj Bu çalışmanın amacı N-üzerinde işlevsel grup içeren L2R (R=CgH40Me, C6H4-COOEt) türündeki tetraaminoalenleri hazırlamak ve bunlardan türeyen karben komplekslerini karakterize etmektir.IV Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, daha önce üzerinde çalışmalar yapılmış tetraaminoalkenler ve karben komplekslerine ilişkin bilgiler özetlenmiştir. îkinci bölümde, deneysel ayrıntılar verilmiş ve üçüncü bölümde de sonuç ve tartışmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CARBENE COMPLEXES DERIVED FROM TETRAAMINOALKENES CONTAINING FUNCTIONAL GROUPS ERGÜN, Melike M.Sc Thesis, Chemistry Department Supervisor : Doç.Dr.Sevil ÎRÎŞLÎ January 2000, 79 page Studies on metal-carbene complexes, LnM=CXY, increased rapidly in 70's. In those studies, most work were conducted on the synthesis of metal-carbene complexes, properties were investigated and weak C=C bond containing tetraaminoalkenes of the L2R type (R=Me, Et, CH2PI1, Ph) were shown to be carbene ligand precursors. 1/2 R LnM [LnMLx] The aim of this study is to prepare N-functionolized novel tetraaminoalkenes such as L2R (R=CöH40Me, CöH^-COOEt) and is to characterize carbene complexes derived from them.VI This thesis consist of three sections. In the first section research which have been carried out by others on carbene complexes and tetraaminoalkenes were summarized. In the next section, experimental detail were given. In third section, results and discussion were presented.