Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin olumsuz çocukluk deneyimleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between negative childhood experiences and psychological resilience of nurses working in children's clinics
  1. Tez No: 966751
  2. Yazar: NİLÜFER TEKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin olumsuz çocukluk deneyimleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarıma sahip araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinin çocuk kliniklerinde çalışan 135 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; Şubat-Haziran 2025'de yüzyüze Hemşire Bilgi Formu, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ) ve Çocukluk Deneyimleri Ölçeği (ÇDÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler ve Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırma, 110 hemşirenin katılımıyla (evrenin %81'i) gerçekleştirilmiştir. Hemşirelerin; yaş ortalamalarının 31,34±4,37 yıl, %71,8'inin kadın, %80,9'unun lisans mezunu olduğu, %25,5'inin çocukluk döneminde aile içi şiddete maruz kaldığını, %30,9'unun ise aile bireylerinden birinin şiddete maruz kaldığına şahit olduğunu ifade ettiği belirlenmiştir. Hemşirelerin ÇDÖ toplam puan ortalaması 32,80±11,82, PDÖ toplam puan ortalaması 60,10±9,80'dir. Hemşirelerin eğitim durumuna göre ÇDÖ ve alt grup puan ortalamaları arasında anlamlı fark olduğu; yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma ve gelir durumuna göre anlamlı fark olmadığı, belirlenmiştir. Çocukluk dönemi aile yapısı, şiddete maruz kaldığını ve şiddete maruz kalındığına şahit olduğunu ifade etme durumuna göre de anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Hemşirelerin yaş, cinsiyetine, medeni durumuna, eğitim durumuna, çocuk sahibi olma durumuna ve gelir durumuna göre PDÖ ve alt grup puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. ÇDÖ ile PDÖ toplam puan ortalamaları arasında negatif yönde, anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir (r=-0,266; p=0,005). Sonuç: Bu araştırmada, olumsuz çocukluk deneyimleri arttıkça psikolojik dayanıklılık düzeylerinin azaldığı saptanmıştır. Bu bulgu, çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerde olumsuz çocukluk deneyimlerinin mesleki stres ile başa çıkma becerilerini zayıflatabileceğini, dolayısıyla mesleki performans, iş doyumu ve psikolojik sağlık açısından risk oluşturabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between adverse childhood experiences and psychological resilience in nurses working in pediatric clinics. Method: The population of our descriptive and correlational study consisted of 135 nurses working in the pediatric clinics of a university hospital. The data for the study, which received ethics committee and institutional approval, were collected face-to-face between February and June 2025 using a Nurse Information Form, the Psychological Resilience Scale (PRS), and the Childhood Experiences Scale (CES). Descriptive statistics and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. Results: The study was conducted with the participation of 110 nurses (81% of the population). The nurses' average age was 31.34±4.37 years; 71.8% were female; and 80.9% had a bachelor's degree. It was determined that 25.5% of them reported being exposed to domestic violence during childhood, and 30.9% witnessed a family member being exposed to violence. The mean total score on the CES was 32.80±11.82, and the mean total score on the PRS was 60.10±9.80. A significant difference was found between the mean total and subgroup scores of the CES based on the nurses' educational status, but no significant difference was found based on age, gender, marital status, having children, or income level. There was also a significant difference based on childhood family structure, exposure to violence, and witnessing violence. No significant difference was found between the mean total and subgroup scores of the PRS based on the nurses' age, gender, marital status, educational status, having children, or income level. A significant negative correlation was found between the mean total scores of the CES and the PRS (r=-0.266; p=0.005). Conclusion: Our study found that as adverse childhood experiences increase, levels of psychological resilience decrease. This finding suggests that adverse childhood experiences in nurses working in pediatric clinics may weaken their ability to cope with occupational stress, thus posing a risk to their professional performance, job satisfaction, and psychological health.