Tofaş arabalarıyla inşa edilen erkeklik: Yozgat'ta sosyolojik bir inceleme
Masculinity constructed through Tofaş cars: A sociological study in Yozgat
- Tez No: 966752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Orta Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat ilinde yaşayan 18–35 yaş arası genç erkeklerin Tofaş marka otomobillerle kurdukları ilişkiler üzerinden erkeklik kimliklerini nasıl inşa ettiklerini sosyolojik bir perspektifle analiz etmektedir. Araştırmada, araç sahipliği, modifiye kültürü ve otomobilin toplumsal sembolik anlamları çerçevesinde genç erkeklerin bireysel ve kolektif erkeklik performansları incelenmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, Raewyn Connell'in hegemonik erkeklik kuramı, James Messerschmidt'in“doing masculinity”(erkekliğin yapılması) yaklaşımı ve Bridges ve Pascoe'nun maskülen kapital kavramı ile oluşturulmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinin benimsendiği bu çalışmada, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler ve katılımcı gözlem teknikleri kullanılarak 15 Tofaş sahibi genç erkekle görüşülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda, Tofaş marka otomobillerin yalnızca bir ulaşım aracı olmanın ötesinde, taşrada erkekliğin performatif olarak sahnelendiği bir mecra haline geldiği görülmüştür. Araç modifikasyonu, yüksek sesle müzik dinleme, agresif sürüş gibi pratiklerin; güç, cesaret, mahalle içinde itibar ve kolektif aidiyet duygusu ile iç içe geçtiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Tofaş otomobili, Yozgat gibi taşra bağlamlarında genç erkekler için hem bireysel hem de kültürel bir maskülen kimlik performansının aracı olarak işlev görmekte; erkeklik normlarının araç üzerinden yeniden üretildiği ve paylaşıldığı bir sosyal alan oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışma, araç kültürü ile toplumsal cinsiyet ilişkisini yerel bir bağlamda inceleyerek literatüre özgün bir katkı sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This study explores how young men aged 18 to 35 living in the province of Yozgat, located in the Central Anatolia region of Turkey, construct their masculine identities through their relationship with Tofaş-brand automobiles. Adopting a sociological perspective, the research examines how car ownership, modification culture, and the symbolic meanings of automobiles intersect with individual and collective masculine performances. The theoretical framework of the study is grounded in Raewyn Connell's concept of hegemonic masculinity, James Messerschmidt's theory of“doing masculinity,”and Bridges ve Pascoe's notion of masculine capital. A qualitative research methodology was employed, including semi-structured in-depth interviews and participant observation with 15 Tofaş car owners. The findings reveal that Tofaş cars serve not only as vehicles of transportation but also as platforms for the performance and reinforcement of masculine identities in the provincial context. Practices such as car modification, listening to loud music, and aggressive driving emerge as key elements in the expression of strength, courage, local reputation, and group solidarity. The study concludes that the Tofaş automobile operates as a cultural tool through which young men in peripheral settings like Yozgat perform, legitimize, and negotiate their masculinity. In this context, the car becomes a means of enacting and circulating gender norms and social status, making it a symbolic site of masculine expression. Thus, this research offers an original contribution to the literature by analyzing the relationship between car culture and gender within a localized socio-cultural framework.