Erken çocukluk döneminde yoga uygulamalarının öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effects of yoga practices on self-regulation skills in early childhood
- Tez No: 966750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÜNLÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, erken çocukluk dönemindeki yoga uygulamalarının çocukların öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Öz düzenleme becerileri; bireyin dikkatini toplama, duygularını yönetme ve davranışlarını kontrol etme yetkinliğini kapsayan ve çocuğun hem akademik başarısı hem de sosyal ilişkileri için kritik öneme sahip olan temel bir yetidir. Erken çocukluk dönemi, bireyin bilişsel, sosyal ve duygusal gelişiminin hızla şekillendiği kritik bir dönem olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bu dönemde öz düzenleme becerilerini destekleyecek etkili yöntemlerin belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu araştırmada, Kocaeli ilinde bir yoga stüdyosunda gerçekleştirilen, gönüllü olarak katılan 41 çocuk ile yürütülen deney ve kontrol gruplu yarı deneysel bir araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubundaki çocuklara, sekiz hafta boyunca haftada bir kez yaklaşık olarak 40 dakika süren yoga uygulamalarına katılırken; kontrol grubundaki çocuklar ise herhangi bir programa katılmamıştır. Araştırmanın verileri Fındık Tanrıbuyurdu ve Yıldız (2012) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği”kullanılarak toplanmış ve ön test-son test karşılaştırmaları yapılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, deney grubundaki çocukların öz düzenleme becerileri anlamlı gelişmeler göstermiş; kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim tespit edilmemiştir. Bu sonuçlar, yoga uygulamalarının çocukların öz düzenleme becerilerini güçlendirmede etkili bir yöntem olabileceğini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, Türkiye'de erken çocukluk dönemine yönelik öz düzenleme çalışmalarının sınırlı sayıda olduğu ve yoga gibi bütüncül uygulamaların çocuk gelişimi üzerindeki etkilerini anlamak için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmanın okul öncesi eğitim programlarına katkı sağlayarak, öğretmenler, eğitimciler için bir yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of yoga practices during early childhood on children's self-regulation skills. Self-regulation skills encompass the ability to focus attention, manage emotions, and control behaviors—core competencies that play a critical role in a child's academic success and social relationships. Early childhood is considered a crucial period in which cognitive, social, and emotional development rapidly takes shape. Therefore, it is important to identify effective methods that support the development of self-regulation skills during this period. This study employed a quasi-experimental design with experimental and control groups, involving 40 children who voluntarily participated in a yoga program at a yoga studio in Kocaeli. The children in the experimental group attended yoga sessions for eight weeks, with each session lasting 40 minutes once a week. The control group, on the other hand, did not receive any intervention and continued with their regular education program. Data were collected using the“Preschool Self-Regulation Scale”developed by Ezgi Fındık Tanrıbuyurdu, and pre-test and post-test comparisons were analyzed. The results showed that the children in the experimental group exhibited significant improvements in self-regulation skills, while no significant changes were observed in the control group. These findings suggest that yoga practices may be an effective method for enhancing self-regulation skills in children. The results also indicate that there is a limited number of studies on self-regulation in early childhood in Türkiye, and more scientific research is needed to understand the effects of holistic practices like yoga on child development. It is hoped that the findings of this study will contribute to preschool education programs and serve as a guide for teachers, educators.