Ortaokul öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi -Van ili örneği-
Examination of organizational commitment levels of middle school teachers in terms of various variables - Van province example
  1. Tez No: 966773
  2. Yazar: CESİM URAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeylerini çeşitli demografik değişkenler açısından incelemek ve bu bağlılık düzeylerinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve eğitim durumu gibi değişkenlere göre nasıl farklılık gösterdiğini belirlemektir. Çalışma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Van il merkezinde görev yapan 5637 ortaokul öğretmeninden oluşan evren içerisinden, tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenen 200 öğretmen ile yürütülmüştür. Nicel araştırma modeline dayalı olarak tasarlanan bu çalışmada veri toplama aracı olarak Meyer ve Allen (1997) tarafından geliştirilen ve Dilek (2005) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek, öğretmenlerin duygusal bağlılık, normatif bağlılık ve devam bağlılığı düzeylerini ölçmek üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Veriler, ölçek yoluyla toplanmış ve istatistiksel analizler yoluyla değerlendirilmiştir.Araştırma sonunda; öğretmenlerin genel olarak örgütlerine orta düzeyde bağlılık gösterdikleri, özellikle normatif bağlılık düzeylerinde mesleki kıdeme bağlı olarak anlamlı artışlar görüldüğü anlaşılmıştır. Benzer şekilde, duygusal ve devam bağlılık boyutları da öğretmenlerin branşlarına göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği, öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerini yükseltmeye yönelik uygulamaların geliştirilmesi gerektiği, duygusal ve normatif bağlılık alanlarında kurum içi sosyal destek, liderlik tarzı ve mesleki gelişim fırsatlarının artırılması devam bağlılığı açısından ise iş güvencesi ve kurumsal bağlılık kültürünün güçlendirilmesi gerektiği gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the organizational commitment levels of middle school teachers in terms of various demographic variables and to determine how these commitment levels differ according to variables such as gender, age, professional seniority, and educational status. The study was conducted with 200 teachers selected through stratified sampling from a population of 5,637 middle school teachers working in the central district of Van during the 2024–2025 academic year. In this study, which was designed based on a quantitative research model, the“Organizational Commitment Scale”developed by Meyer and Allen (1997) and adapted into Turkish by Dilek (2005) was used as the data collection tool. The scale consists of three subscales designed to measure teachers' levels of affective commitment, normative commitment, and continuance commitment. Data were collected through the scale and evaluated through statistical analyses. At the end of the study, it was understood that teachers generally showed moderate commitment to their organizations, and that there were significant increases in normative commitment levels, particularly in relation to professional seniority. Similarly, it was found that emotional and continuance commitment dimensions also differed significantly according to teachers' fields of study, and that practices aimed at increasing teachers' organizational commitment levels needed to be developed. In terms of emotional and normative commitment, it was concluded that internal social support, leadership style, and professional development opportunities needed to be increased, while in terms of continuance commitment, job security and organizational commitment culture needed to be strengthened.