6-12 yaş engelli çocuklarin ebeveynlerinde fomofobi, nomofobi, internet bağımlılık düzeyleri ve ilişkili değişkenlerin belirlenmesi
Determination of phomophobia, nomophobia, internet addiction levels and related variables in parents of 6-12 years old disabled children
- Tez No: 966774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tanımlayıcı, kesitsel, ilişki arayıcı ve karşılaştırmalı araştırma, 6-12 yaş arası engelli çocuğa sahip ebeveynlerin FoMOfobi, Nomofobi ve internet bağımlılığı düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemiyle, 6-12 yaş arasında engelli (n=138) ve sağlıklı (n=147) çocuğa sahip toplam 300 ebeveynden veri toplanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Tanıtıcı Özellikler Formu ile Nomofobi Ölçeği, FoMOfobi Ölçeği ve Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu aracılığıyla elde edilmiştir. SPSS 26.0 programı ile analiz edilen verilerde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t-testi, ANOVA, Bonferroni testi, Pearson korelasyon, doğrusal ve lojistik regresyon analizleri kullanılmıştır. Engelli çocuğa sahip ebeveynlerin %74'ü (n=74), sağlıklı çocuğa sahip grubun ise %67'si (n=134) annelerden oluşmaktadır. Sağlıklı çocuğa sahip annlerin %68'i, sağlıklı çocuğa sahip annelerin ise %64'ü ilköğretim düzeyinde eğitime sahipti. Engelli çocuğa sahip ebeveynlerin %52'si çalışıyorken, sağlıklı çocuğa sahip ebeveynlerde çalışma durumu %55' di. Araştırmaya kalıtlan ebeveynlerde enhgelli çocuğa sahip annelerden 35 yaş üstü olanların oranı %43 iken sağlıklı çocuğa sahip annelerde bu oran %45 idi. Çocuğu 6–8 yaş aralığında olan ebeveyn oranı engelli grubunda %39, sağlıklı grupta %52; kız çocuk oranı ise sırasıyla %46 ve %54'tür. Ebeveynlerin en sık kullandığı sosyal medya aracı Instagram'dır. FoMOfobi ve internet bağımlılığı puanları, engelli çocuğa sahip ebeveynlerde anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p0,05). GKKÖ ile Nomofobi ve internet bağımlılığı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive, cross-sectional, correlational, and comparative study was conducted to determine the levels of FoMOphobia, Nomophobia, and Internet addiction among parents of children with disabilities aged 6 to 12 years. Using purposive sampling, data were collected from a total of 300 parents, including 138 parents of children with disabilities and 147 parents of healthy children. Data were obtained through a Demographic Information Form developed by the researcher, along with the Nomophobia Questionnaire (NMP-Q), the Fear of Missing Out Scale (FoMOs), and the Short Form of the Young Internet Addiction Test (YIAT-SF). The data were analyzed using SPSS 26.0. Descriptive statistics were employed alongside independent samples t-test, ANOVA, Bonferroni post-hoc test, Pearson correlation, linear regression, and logistic regression analyses. Among the parents of children with disabilities, 74% (n=74) were mothers, while in the healthy child group, this rate was 67% (n=134). In terms of education, 68% of mothers in the healthy group and 64% in the disabled group had completed primary education. Employment rates were 52% among parents of children with disabilities and 55% among those with healthy children. The proportion of mothers aged over 35 was 43% in the disabled group and 45% in the healthy group. Among the participants, 39% of children in the disabled group and 52% in the healthy group were between 6 and 8 years old. The percentage of female children was 46% in the disabled group and 54% in the healthy group. Instagram was the most frequently used social media platform among parents. FoMOphobia and Internet addiction scores were found to be significantly higher among parents of children with disabilities (p0.05). A significant positive correlation was observed between FoMOphobia and both Nomophobia and Internet addiction.