Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması kapsamında 'Anaokulum Bahçemde' proje uygulamasının incelenmesi
An examination of the 'anaokulum bahçemde (Kindergarten in My Garden)' project implementation within the scope of expanding preschool education
  1. Tez No: 966777
  2. Yazar: SEDA CEYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Gaziantep'te yürütülen“Anaokulum Bahçemde”projesinin, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması kapsamında mevcut durumunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, yerel bir uygulamayı ilk kez akademik olarak inceleyerek politika yapıcılar ve uygulayıcılar için somut öneriler sunmaktadır. Araştırma, proje kapsamındaki okul yöneticileri, öğretmenler ve velilerin görüşleri doğrultusunda, projenin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Nitel araştırma deseni çerçevesinde durum çalışması yöntemi kullanılmış ve ölçüt örnekleme ile altı okul, altı öğretmen, altı yönetici ve altı veli çalışma grubunu oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, veriler MAXQDA programı ile görselleştirilmiştir. Kodlama, tema oluşturma ve katılımcı doğrulaması gibi güvenilirlik önlemleri titizlikle uygulanmıştır. Araştırma sonuçları,“Anaokulum Bahçemde”projesinin okul öncesi eğitim erişimini artırdığı, fırsat eşitliği sağladığı ve ebeveynlere ulaşım ile zaman açısından kolaylıklar sunduğu yönünde önemli kazanımlar ortaya koymaktadır. Proje, atıl kamu alanlarının dersliklere dönüştürülmesiyle okul kapasitesini artırmakta ve yenilikçi bir model olarak değerlendirilmektedir. Ancak yönetimsel aksaklıklar, iletişim sorunları, kadrolu öğretmen eksikliği ve altyapı yetersizlikleri gibi uygulamaya yönelik bazı zorluklar da belirlenmiştir. Bu doğrultuda, proje sürdürülebilirliği için yönetsel yapıların güçlendirilmesi, her dersliğe bağımsız yönetici görevlendirilmesi ve paydaşlar arası iş birliğinin artırılması gerekmektedir. Ayrıca fiziksel koşulların iyileştirilmesi ve rehberlik faaliyetlerinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the current status of the“Anaokulum Bahçemde (Kindergarten in My Garden)”project, conducted in Gaziantep, within the scope of expanding preschool education. This study, by examining a local implementation from an academic perspective for the first time, offers concrete recommendations for policymakers and practitioners. The research aimed to identify the project's strengths and weaknesses based on the opinions of school administrators, teachers, and parents involved in the project. A case study method was employed within the framework of a qualitative research design, and the study group consisted of six schools, six teachers, six administrators, and six parents using criterion sampling. Semi-structured interviews were conducted during the data collection process, and the data was visualized using the MAXQDA program. Reliability measures such as coding, theme generation, and participant verification were meticulously implemented. The research results reveal significant gains in the“Anaokulum Bahçemde (Kindergarten in My Garden)”project, which increased access to preschool education, provided equal opportunities, and facilitated access and time for parents. The project increases school capacity by converting unused public spaces into classrooms and is considered an innovative model. However, some implementation challenges have been identified, including administrative setbacks, communication problems, a lack of permanent teachers, and inadequate infrastructure. To ensure project sustainability, administrative structures need to be strengthened, independent administrators assigned to each classroom, and collaboration among stakeholders needs to be increased. Furthermore, it is recommended that physical conditions be improved and guidance activities be increased.