Obezite oluşumunda leptin, anaplastik kinaz (ALK), CD-44 düzeyleri ve leptin reseptör gen polimorfizminin ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship between leptin,anaplactic lymphoma kinase (ALK), CD-44 levels and leptin reseptor gene polymorphism in obesity formation
  1. Tez No: 966780
  2. Yazar: KUBRA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN GÜZELGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Obezite, son birkaç yılda bütün ülkelerde oldukça yaygın olarak görülen, çevresel ve genetik faktörlerin etkilediği multifaktöriyel bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), çok sayıda klinik çalışmaya dayanarak dünya çapındaki obezitenin insanların yaklaşık %20'sini ilgilendirdiğini tahmin etmektedir. Obezite ve aşırı kilolu vakaların prevalansındaki bu artışın nedeni olarak, beslenmede yüksek enerjili besinlerin tüketilmesi, günlük kişisel işlerde ve mesleki aktivitelerde harcanan enerjinin azalması görülmektedir. Obezitenin ortaya çıkmasında genetik, çevresel, sosyokültürel ve davranışsal faktörler rol oynamaktadır. Kalıtımın normal sınırlar içindeki kiloya, obeziteden daha etkili olduğu tahmin edilmektedir. Bir bütün olarak değerlendirildiği zaman genlerin obezitenin etiyolojisinin % 25 - 40'ını oluşturduğu anlaşılmaktadır. Kısa süre önce birtakım gen defektlerinin obeziteyle ilişkili olduğu anlaşılmıştır. Bu defekleri leptin geni, melanokortin reseptörü, bölünme enzimi ve PPAR gama'daki (bir transkripsiyon faktörü) mutasyonlar oluşturmaktadır. Çeşitli kanser türlerinde sıklıkla mutasyona uğrayan ve tümörlerin gelişimini yönlendiren“onkogen”olarak bilinen ALK geninin, kilo almayı tetikleyen ayrı bir rolünün olabileceği ortaya kondu. Kanser araştırmalarından bilinen ALK geninin silinmesinin, sinekler ve farelerde olduğu gibi vücut ağırlığı ve vücut yağ oranını düşürebileceğine ve bu yeni tespitin obezite ile mücadeleye imkan sağlayabileceğine dikkat çekiliyor. Bunun yanı sıra hücre adezyon molekülü olan CD-44 ün inflamasyon, yara iyileşmesi ve obeziteye bağlı hepatosteatozda artmış miktarı obezite sürecinde değişken bir parametre olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamızın amacı; Vücut kitle indeksi (VKI) düşük, yüksek ve normal olan olgularda leptin, ALK, CD-44 düzeyleri ve Leptin polimorfizminin obezite ile ilişkisini değerlendirmektir. Bu parametrelerin gen aktivitesindeki herhangi bir defekt ya da polimorfizm obezite gelişimine etki edebileceğine yönünde çalışmalar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Obesity is a multifactorial disease influenced by environmental and genetic factors and has become increasingly prevalent in all countries over the past few years. The World Health Organization (WHO), based on numerous clinical studies, estimates that obesity affects approximately 20% of the global population. The rise in the prevalence of obesity and overweight cases is attributed to the consumption of high-energy foods and a reduction in energy expenditure in daily personal and occupational activities. The development of obesity is influenced by genetic, environmental, sociocultural, and behavioral factors. It is estimated that heredity has a greater effect on body weight within normal limits than on obesity itself. When evaluated as a whole, it is understood that genes account for approximately 25% to 40% of the etiology of obesity. Recently, several gene defects have been identified to be associated with obesity. These defects include mutations in the leptin gene, melanocortin receptor, cleavage enzyme, and PPAR gamma (a transcription factor). The ALK gene, known as an oncogene frequently mutated in various types of cancer and involved in tumor progression, has also been suggested to play a separate role in triggering weight gain. Deletion of the ALK gene, as shown in flies and mice, may reduce body weight and fat mass, highlighting its potential role in combating obesity. Additionally, CD-44, a cell adhesion molecule known to increase during inflammation, wound healing, and obesity-related hepatosteatosis, may serve as a variable parameter in the process of obesity. The aim of our study is to evaluate the relationship of leptin, ALK, and CD-44 levels, as well as leptin polymorphism, with obesity in individuals with low, normal, and high body mass index (BMI). There are studies suggesting that any defect or polymorphism in the gene activity of these parameters may influence the development of obesity