XI. yüzyılda Doğu Anadolu Bölgesindeki hakimiyet mücadelesi ve Bizans'ın tutumu
Struggle for domination in the Eastern Anatolia in the 11th century and the attitude of Byzantium
  1. Tez No: 966807
  2. Yazar: DUYGU GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Doğu Anadolu, coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca stratejik bir öneme sahip olmuştur. VI. yüzyılda Bizans İmparatorluğu ile Sasani İmparatorluğu arasındaki savaşlar bölgedeki hakimiyet mücadelesini derinden etkilemiş ve bu çekişmeler Doğu Anadolu'yu Bizans'a bırakacak şekilde sonuçlanmıştır. Ancak Sasani İmparatorluğu'nun zayıflaması ve Bizans'ın savunma gücünün azalmış olması bölgeye Müslüman Arapların akın etmelerine yol açmıştır. VII. yüzyılda Arap fetihleri hız kazanmış ve Bizans İmparatorluğu, Arapların bölgedeki ilerleyişini durdurmakta güçlük çekmiştir. Böylece Doğu Anadolu Müslüman Arapların egemenliğine girmiştir. Bu hakimiyet süreci Ermeni nüfusunun tepkisini çekmiş ve Ermeni isyanları baş göstermiştir. Arap idaresinin zayıflaması yerel halkın direnişiyle pekişmiş Müslüman Arap hakimiyeti sona ermiştir. Ardından Bizans İmparatorluğu, bölgeyi yeniden kontrol altına alarak Ermenileri Anadolu'nun iç kısımlarına yerleştirmiştir. Bu demografik değişim bölgenin savunmasını zayıflatarak Selçukluların dikkatini çekmiştir. Selçuklular, Anadolu'yu savunmasız bulan Bizans İmparatorluğu'na karşı akınlar düzenlemiş ve bölgeyi fethetmiştir. Uzun süren mücadelelerin akabinde Selçuklular, Anadolu'yu Türk yurdu olarak kabul etmiş ve bölgeye kalıcı olarak yerleşmişlerdir
Özet (Çeviri)
Eastern Anatolia has had strategic importance throughout history due to its geographical location. In the 6th century, the wars between the Byzantine Empire and the Sassanid Empire deeply affected the struggle for dominance in the region, and these conflicts resulted in the transfer of Eastern Anatolia to Byzantium. However, the weakening of the Sassanid Empire and the decrease in Byzantium's defense power led to the influx of Muslim Arabs into the region. In the 7th century, Arab conquests gained momentum and the Byzantine Empire had difficulty stopping the Arab advance in the region. Thus, Eastern Anatolia came under the rule of Muslim Arabs. This process of domination drew the reaction of the Armenian population and Armenian rebellions broke out. The weakening of the Arab administration was reinforced by the resistance of the local people and the Muslim Arab domination ended. Then, the Byzantine Empire took control of the region again and settled the Armenians in the interior of Anatolia. This demographic change weakened the defenses of the region and attracted the attention of the Seljuks. The Seljuks organized raids against the Byzantine Empire, which found Anatolia defenseless, and conquered the region. After long struggles, the Seljuks accepted Anatolia as the homeland of the Turks and settled permanently in the region.