Kazakistan ve Türkiye'deki tarımsal sübvansiyon sistemlerinin karşılaştırmalı analizi: Sürdürülebilir kalkınma için dersler
Comparative analysis of agricultural subsidy systems in Kazakhstan and Turkey: Lessons for sustainable development
  1. Tez No: 966809
  2. Yazar: NARGİZ AİTUGANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, Kazakistan ve Türkiye'de tarım sektöründe uygulanan devlet sübvansiyonlarının karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Araştırmanın temel amacı, her iki ülkede yürütülen tarımsal destek politikalarının ekonomik etkinliğini değerlendirmek, mevcut sistemlerin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve sürdürülebilir kalkınma perspektifiyle iyileştirme önerileri geliştirmektir. Çalışmada resmi istatistikler, karşılaştırmalı analiz, literatür taraması ve ekonomik-faktör analizi yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Kazakistan ve Türkiye'deki sübvansiyon politikalarının benzerlikleri ve farklılıkları bulunduğunu, bu durumun tarımsal üretim, verimlilik ve kırsal kalkınma üzerinde çeşitli etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, dijitalleşme ve iklim değişikliğine uyumun artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative analysis of government subsidies implemented in the agricultural sector of Kazakhstan and Turkey. The main objective of the research is to assess the economic efficiency of agricultural support policies in both countries, to identify the strengths and weaknesses of the existing systems, and to develop improvement proposals from the perspective of sustainable development. The study utilizes official statistics, comparative analysis, literature review, and economic-factor analysis methods. The findings reveal that there are both similarities and differences in the subsidy policies of Kazakhstan and Turkey, which generate various effects on agricultural production, productivity, and rural development. Furthermore, the research concludes that there is a need to enhance digitalization and adaptation to climate change in both systems.