Sanatçı ve sanat eğitimcisi Prof. Dr. İsmail Hakkı Demirtaş'ın yaşamı, eğitimci yönü ve eserlerinin incelenmesi
An examination of an art educator, an artist Prof. Dr. İsmail Hakkı Demirtaş's artistic life, his distinctive educational perspective as well as his powerful art works
- Tez No: 966810
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırma, sanatçı ve sanat eğitimcisi kimliğiyle öne çıkan Prof. Dr. İsmail Hakkı Demirtaş'ın yaşam öyküsünü, sanatsal üretimlerini ve sanat eğitimine katkılarını çok yönlü bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Veriler; sanatçının kendisiyle gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler, kişisel arşiv dokümanları, eser künyeleri ve literatür taramaları yoluyla elde edilmiştir. Araştırmada, Demirtaş'ın yaşamı, sanat anlayışı, akademik kariyeri ve eserlerine ilişkin teknik ve tematik analizler yapılmış; sanatçı kimliğinin eğitimci yönüyle nasıl bütünleştiği çözümlenmiştir. Çalışmanın çalışma grubunu, sanatçının kendi anlatımları, meslek hayatına tanıklık eden belgeler ve özgün sanat eserlerinin künyeleri oluşturmaktadır. Araştırma; Demirtaş'ın çocukluk ve gençlik yıllarından başlayarak Gazi Eğitim Enstitüsü'ndeki sanat eğitimi süreci, Almanya'daki akademik deneyimi ve Türkiye'ye dönüşünün ardından yürüttüğü öğretmenlik ve akademisyenlik kariyerine odaklanmaktadır. Sanatçının eserleri, teknik ve tematik açılardan sınıflandırılmış; sanatsal üretimi ile eğitmenlik anlayışı arasındaki ilişkiler bütüncül biçimde değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, İsmail Hakkı Demirtaş'ın yalnızca sanatsal üretimiyle değil; aynı zamanda sanat eğitimine yaklaşımı ve uygulamalı öğretim anlayışıyla da sanat eğitimi alanında özgün bir yere sahip olduğu görülmüştür. Çok yönlü sanatçı-öğretmen kimliği, sanat eğitimi literatürüne önemli katkılar sunmakta; gelecek kuşak sanatçılar ve eğitimciler için ilham verici bir model oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the life story, artistic productions, and contributions to art education of Prof. Dr. İsmail Hakkı Demirtaş, a prominent figure with a dual identity as an artist and art educator, through a multidimensional perspective. The research was conducted using a qualitative research method, with semi-structured interview forms developed by the researcher as the primary data collection tool. The data were obtained through in-depth interviews with the artist himself, personal archive documents, artwork catalogues, and literature reviews. The study includes technical and thematic analyses of Demirtaş's works and explores how his artistic identity integrates with his educational approach. The study group consists of Demirtaş's own narratives, documents reflecting his professional career, and detailed records of his original artworks. The research focuses on Demirtaş's early years, his education in art at Gazi Education Institute, his academic experiences in Germany, and his subsequent career as a teacher and academic in Turkey. His artworks are classified and analyzed in terms of technique and theme, and the relationship between his artistic production and educational philosophy is evaluated holistically. The findings indicate that İsmail Hakkı Demirtaş holds a unique position in the field of art education, not only through his artistic works but also through his pedagogical approach and practice-based teaching. His multifaceted identity as an artist-educator significantly contributes to the literature on art education and serves as an inspiring model for future generations of artists and educators.