Kazakistan ve Türkiye'deki ilkokul ve ortaokul genel müzik eğitiminin çeşitli boyutlarıyla karşılaştırılması
Comparison of general music education in primary and secondary schools in Kazakhstan and Turkey in terms of various dimensions
  1. Tez No: 581797
  2. Yazar: YERZHAN ARKABAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATTİLA ÖZDEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Genel müzik eğitimi bir topluma ait bireyler için müzik eğitiminin en önemli alanıdır ve bu alan çeşitli basamaklar içermektedir. Özellikle de toplum bireylerinin tamamının aldığı ilk ve ortaokul eğitimi içindeki müzik eğitiminin yapısı büyük önem taşımaktadır. Toplumlara göre değişen bu genel müzik eğitimi anlayışının çeşitli boyutlarıyla karşılaştırılması birçok araştırmaya da konu olmaktadır. Araştırmada bu doğrultuda ortak tarihsel ve kültürel kökleri bulunan Türkiye ve Kazakistan'ın genel müzik eğitiminin en önemli ve temel basamağı olan ilk ve ortaokul müzik eğitimleri; müfredat, içerik, ders kitapları, haftalık ders saati gibi açılardan karşılaştırılmıştır. Araştırma betimsel tarama modelli nitel bir çalışmadır. Araştırma sonucunda iki ülke arasında genel müzik eğitiminin ilk ve ortaokul basamaklarında; yürütülme ilkeleri, ders kitapları, hedefler ve müfredatlar açısından çeşitli farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlara göre ilkokul süreçleri iki ülkede aynı iken, ortaokul süreçlerinin Kazakistan'da iki yıl, Türkiye'de dört yıl olduğu; haftalık müzik ders saati sürelerinin altı yıl boyunca iki ülkede de aynı olduğu; Kazakistan'da popüler müzik örneklerine, sözsüz ezgilere, yabancı sözlü şarkılara ve uyarlamalara daha çok önem verilirken, Türkiye'de okul ve çocuk şarkılarına, marşlara, halk ezgilerine daha fazla yer verildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
General music education is the most important area of music education for individuals in a society and this area includes various steps. Particularly, the structure of music education in primary and secondary education, which is received by all community members, is of great importance. The comparison of this general understanding of music education in terms of various dimensions has also been subject to many studies. In this research, primary and secondary school music education, which are the most important and basic steps of general music education in Turkey and Kazakhstan, which have common historical and cultural roots, were compared in terms of curriculum, content, textbooks and weekly course hours. This is a qualitative study with descriptive research design. As a result of the research, it has been revealed that there are several differences in terms of implementation principles, textbooks, objectives and curricula about the general music education in the primary and secondary schools between the two countries. According to these results, it was found that while the primary school processes were same in the two countries, the secondary school processes were found to be two years in Kazakhstan and four years in Turkey. It was found that the weekly music lesson hours were same in both countries for six years; popular music samples, nonverbal songs, foreign oral songs and adaptations were given more importance in Kazakhstan, while school and children's songs, anthems and folk songs were given more importance in Turkey.