Soğutucu iç aksesuar parçalarının alternatif sürdürülebilir polimerik malzemelerden üretimi ve performans analizi
Production and performance analysis of alternative sustainable polymeric materials for refrigerator interior accessories
- Tez No: 966814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, soğutucu iç aksesuar parçalarının alternatif sürdürülebilir polimerik malzemeler kullanılarak üretilmesi ve performanslarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, hem şeffaf grup çekmece kapağı hem de opak grup çekmece gövdesi için farklı biyobazlı polimer alternatifleri belirlenmiş, seçilen malzemelerin enjeksiyon kalıplama uygunluğu ve nihai ürün kalitesi sistematik şekilde incelenmiştir. Şeffaf grup için mevcut durumda kullanılan PS yerine, biyobazlı Luminy L130 PLA malzemesi tercih edilmiştir. Parametre optimizasyonları sonucunda istenilen optik şeffaflık ve yüzey kalitesi elde edilmiştir. Opak grup çekmece gövdesi için ise seri üretimde kullanılan PP malzemesiyle uyumlu olacak şekilde Bio-Flex S 5514 biyopolimer alternatifi değerlendirilmiştir. Alternatif malzemeler, akışkanlık, darbe dayanımı, işlem stabilitesi ve gıda temasına uygunluk gibi temel kriterler açısından detaylı karşılaştırılmıştır. Tasarım aşamasında, kapı rafı ve çekmece bileşenlerinin mekanik, fonksiyonel ve ergonomik gereksinimleri dikkate alınarak CAD modeller geliştirilmiş, kritik tasarım detayları (ör. key lock sabitleme, askı geometrisi, temizlik ergonomisi, çekmece açılabilirliği) literatür ve standartlara uygun şekilde uygulanmıştır. Enjeksiyon denemeleri sonucunda, proses parametre aralıkları belirlenmiş; sıcaklık, basınç ve soğutma optimizasyonları ile ürün kalitesi artırılmıştır. Ayrıca yapılan testler ile numunelerin mekanik dayanım, ısıl stabilite ve kimyasal direnç performansları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, sürdürülebilir biyopolimerlerin buzdolabı iç aksesuar üretiminde teknik ve fonksiyonel açıdan uygulanabilir olduğunu göstermiş, alternatif malzeme kullanımının hem çevresel etkiyi azaltacağı hem de ürün kalitesini koruyacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to produce refrigerator interior accessory parts using alternative sustainable polymeric materials and to evaluate their performance. Within this scope, various bio-based polymer alternatives were identified for both the transparent group drawer cover and the opaque group drawer body, and the suitability of the selected materials for injection molding and the final product quality were systematically examined. For the transparent group, instead of the currently used PS, the bio-based Luminy® L130 PLA material was selected. As a result of parameter optimizations, the desired optical clarity and surface quality were achieved. For the opaque group drawer body, the Bio-Flex® S 5514 biopolymer was evaluated as an alternative compatible with the PP material used in mass production. The alternative materials were compared in detail in terms of flowability, impact resistance, process stability, and compliance with food contact requirements. In the design phase, CAD models of door bins and drawer components were developed considering mechanical, functional, and ergonomic requirements, and critical design details (e.g., key lock fastening, hanger geometry, cleaning ergonomics, drawer accessibility) were implemented in accordance with the literature and relevant standards. Based on the injection trials, process parameter ranges were determined, and product quality was improved through the optimization of temperature, pressure, and cooling conditions. In addition, tests were conducted to evaluate the mechanical strength, thermal stability, and chemical resistance performance of the samples. The results demonstrated that sustainable biopolymers can be technically and functionally feasible for refrigerator interior accessory production, and it was concluded that the use of alternative materials can reduce environmental impact while maintaining product quality.