The integrated and operational impact of loyal wingman aircraft in modern air forces
Modern hava kuvvetlerinde sadık kol uçucusunun entegrasyonu ve operasyonel etkisi
- Tez No: 966862
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanlı ve insansız takım konsepti, modern savaşın evriminde son derece önemli bir yer tutmakta olup, geleneksel pilotlu hava kuvvetlerinin ve Sadık Kol Uçucusu (SKU) sistemlerinin entegrasyonu dikkate değer bir dönüşümü temsil etmektedir. Bu operasyonel yapı, pilotlu uçakların etkinliğini artırırken aynı zamanda operasyonel riskleri minimize etmekte ve görev başarı oranlarını yükseltmektedir. Sadık Kol Uçucusu sistemleri, pilotlu hava araçlarına destek sağlayan insansız hava aracı olarak tanımlanmakta olup, iş birliği içinde çalışmaktadır. Bu sistemler, radar kesitlerinin düşük olması amacıyla tasarlanmış olup, hava operasyonlarının gizliliğini artırmakta ve keşif veya saldırı görevleri sırasında pilotlu platformların güvenliğini yükseltmektedir. Örneğin, bir Sadık Kol Uçucusu, düşman hava savunma sistemlerinin tespiti ve etkisiz hale getirilmesi görevini üstlenerek, pilotlu uçakların düşman ateşine maruz kalma riskini azaltarak bombalama veya saldırı görevlerini gerçekleştirmesine olanak tanımaktadır. Operasyonel senaryoların kapsamlı analizleri, İnsanlı ve insansız takım konsepti uygulamalarının uçak kayıplarını azaltmadaki etkinliğini gözler önüne sermektedir. Bu senaryolar, Sadık Kol Uçucusu araçlarına entegre edilen sensör ve silah sistemlerinin kritik işlevlerini ortaya koymakta, bu sistemlerin pilotlu uçakların korunmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Özellikle, bu sistemler, hedef tespiti, düşman pozisyonlarının belirlenmesi gibi ön görevleri yerine getirerek, pilotların hedeflere daha güvenli mesafelerden angajman sağlamasına imkân tanımaktadır. Sonuç olarak, Sadık Kol Uçucusu araçlarıyla güçlendirilmiş bir hava kuvveti, pilotların risklerini azaltmakta ve karmaşık hava muharebe ortamlarında görev başarı oranlarını artırmaktadır. Bu sinerjik ilişki, savaş alanında genel operasyonel verimliliği ve etkinliği iyileştirmektedir. İnsanlı ve insansız takım konsepti konsepti, hava kuvvetlerinin gelecekteki stratejik yeteneklerinde kritik bir rol oynamaya ve bu sistemlerin entegrasyonu hem stratejik hem de taktiksel avantajların elde edilmesinde belirleyici bir faktör olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
The concept of Manned and Unmanned Teaming is paramount in the evolution of contemporary warfare, with the integration of legacy manned air forces and Loyal Wingman systems representing a noteworthy transformation. This operational structure enhances the efficacy of piloted aircraft while concomitantly mitigating operational risks and bolstering mission success rates. Loyal Wingman systems, characterized as unmanned aerial vehicles, serve a supportive role alongside piloted aircraft, functioning collaboratively. These systems are designed to possess lower radar cross-sections, thereby enhancing the stealth of aerial operations and increasing the safety of manned platforms during reconnaissance and strike missions. For instance, a Loyal Wingman can be tasked with the detection and neutralization of enemy air defense systems, enabling piloted aircraft to execute bombing or strike missions with reduced exposure to enemy fire. A thorough analysis of operational scenarios underscores the efficacy of Manned and Unmanned Teaming applications in minimizing aircraft attrition. Such scenarios elucidate the critical functions performed by the sensor and weapon systems integrated into Loyal Wingman vehicles, which effectively contribute to safeguarding piloted aircraft. Specifically, these systems are capable of conducting precursor missions, facilitating target identification, and determining enemy positions, allowing pilots to engage targets from safer distances. In conclusion, an air force augmented by Loyal Wingman vehicles diminishes the risk to pilots and enhances mission success rates in increasingly complex air combat environments. This synergistic relationship improves overall operational efficiency and effectiveness on the battlefield. The Manned and Unmanned Teaming concept is poised to play a crucial role in the future strategic capabilities of air forces, with the integration of such systems serving as a pivotal factor in achieving both strategic and tactical advantages.