Sürdürülebilir, akıllı, erişilebilir destinasyon yönetimi için bir model önerisi: Bodrum örneği
A model proposal for sustainable, smart, accessible destination management: The case of Bodrum
  1. Tez No: 966861
  2. Yazar: DERYA ÇETİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MEYDAN UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Araştırmanın temel amacı, sürdürülebilir, akıllı ve erişilebilir destinasyon yönetim modelini geliştirmektir. Araştırmanın amacına uygun olarak yapılan literatür taraması sonucunda sürdürülebilir, akıllı ve erişilebilir boyutlarını bir arada ele alan bütüncül bir destinasyon yönetimi modeline ilişkin çalışmaya rastlanılmamış olması araştırmanın özgün değerini oluşturmaktadır. Nitel araştırma kapsamında yapılandırılan çalışmada tekli durum (vaka) deseni benimsenmiş; veri toplama araçları olarak ikincil veriler (döküman analizi), yarı yapılandırılmış görüşmeler ve gözlem verilerini destekleyici alan notları- araştırmacı günlükleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, Bodrum destinasyonunun mevcut durumu sürdürülebilirlik, akıllı teknoloji kullanımı ve erişilebilirlik boyutlarıyla detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, destinasyon yönetim örgütlerinin rolü ve paydaş iş birlikleri de dikkate alınarak, Bodrum'a özgü sürdürülebilir, akıllı, erişilebilir destinasyon entegre bir model önerisi geliştirilmiştir. Sürdürülebilirlik boyutu kapsamında öne çıkan en önemli alt temalar iklim değişikliğine uyum, biyoçeşitlilik, kaynak yönetimi ve kaynak planlaması, taşıma kapasitesi, sürdürülebilir farkındalık, atık yönetimi ve geri dönüşüm, kaynakların verimli kullanılması, kültürel mirasın korunması, yerel halkın yaşam kalitesi ve yerel topluluk katılımıdır. Akıllılık boyutunda ise öne çıkan en önemli temalar, akıllı ekonomi, akıllı insanlar, akıllı yönetişim, akıllı ulaşım, akıllı çevre ve akıllı yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Son olarak erişilebilirlik boyutunda ise öne çıkan en önemli alt temalar, engelsiz bilinç, tüm engel türlerine yönelik yapılanmalar ve erişilebilir tasarım boyutudur. Elde edilen bulgulara dayanarak ilgili tüm paydaşlara yönelik spesifik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to develop a sustainable, smart, and accessible destination management model. Based on the literature review conducted in line with the research aim, it has been observed that there is no holistic destination management model that simultaneously addresses the dimensions of sustainability, smartness, and accessibility, which constitutes the original value of this study. In the qualitative research, a single case study design was adopted; secondary data (document analysis), semi-structured interviews, and observational field notes–researcher diaries were used as data collection tools. Within the scope of the research, the current situation of the Bodrum destination was analyzed in detail in terms of sustainability, the use of smart technologies, and accessibility. Based on the findings, and by considering the role of destination management organizations and stakeholder collaborations, an integrated model specific to Bodrum was developed for sustainable, smart, and accessible destination management. The most significant feature of the model is that it incorporates three dimensions. Within the scope of the sustainability dimension, the most prominent sub-themes are climate change adaptation, biodiversity, resource management and planning, carrying capacity, sustainable awareness, waste management and recycling, efficient use of resources, preservation of cultural heritage, quality of life of the local community, and community participation. In the smartness dimension, the key themes that emerge are smart economy, smart people, smart governance, smart mobility, smart environment, and smart living. Finally, in the accessibility dimension, the most significant sub-themes are disability awareness, infrastructures addressing all types of disabilities, and accessible design. Based on the findings, specific recommendations have been developed for all relevant stakeholders.