5. sınıf öğrencilerinin dijital ayak izi farkındalıkları, dijital ortamda ahlaki değerlere dönük algıları ve internete yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between 5th grade students' digital footprint awareness, their perceptions towards moral values in the digital environment, and their attitudes towards the internet
  1. Tez No: 966872
  2. Yazar: MERVE ÖZALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Her geçen gün kullanımı yaygınlaşan internet, kullanıcılara sayısız fayda sağlamanın yanı sıra beraberinde bazı riskler de getirmektedir. İnternetin anonim yapısından faydalanan kullanıcılar, kimliklerinin belirlenemeyeceğini düşünerek, sanal ortamda gündelik hayattaki davranışlarından farklı davranışlar sergileyebilmektedir. Bu durum, özellikle kendilerine ait birçok bilgi ve görseli internet ortamında sonuçlarını düşünmeden paylaşabilen küçük yaşlardaki çocuklar için tehlike oluşturulabilmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı 5. sınıf öğrencilerinin dijital ayak izi farkındalıkları (DAİF), dijital ortamda ahlaki değerlere dönük algıları (DOADDA) ve internete yönelik tutumları (İYT) arasındaki ilişkiyi incelemektir. İlişkisel tarama deseninin kullanıldığı çalışmaya Amasya'ya bağlı bir ilçede yer alan 16 farklı ortaokuldan uygun örneklem yöntemiyle seçilen 409 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Ortaokul Öğrencilerinin Dijital Ortamda Ahlaki Değerlere Dönük Algıları Ölçeği”,“Dijital Ayak İzi Ölçeği”ve“İnternete Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler genel durumu göstermek için aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistiklerle incelenmiş, devamında çeşitli değişkenler (cinsiyet, teknoloji sahipliği vb.) arasındaki farklılıkları incelemek için bağımsız örneklem t-testi, değişkenler arası ilişkileri incelemek için de korelasyon testi ve regresyon analizi yapılmıştır. Çalışma sonunda öğrencilerin DAİF, DOADDA ve İYT düzeylerinin orta olduğu; bunların cinsiyete ve teknolojik cihaza sahip olma durumuna göre farklılaşmadığı görülmüştür. DAİF ve DOADDA ile dijital ortamda geçirilen süre arasında negatif yönlü, anlamlı, düşük bir ilişki bulunduğu görülmüştür. İYT ile dijital ortamda geçirilen süre ve teknolojik yeterlilik düzeyleri arasında ise pozitif yönlü, anlamlı, düşük bir ilişki olduğu görülmüştür. DAİF ile DOADDA ve İYT arasında orta düzeyde; DOADDA ile İYT arasında ise düşük düzeyde pozitif ve anlamlı ilişki bulunduğu görülmüştür. Regresyon analizlerine göre DOADDA ve İYT, DAİF'in %23,9'unu, DAİF ve DOADDA, İYT'nin %16,9'unu, İYT ve DAİF, DOADDA'nın %9,7'sini açıkladığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasingly widespread use of the internet not only offers numerous benefits but also poses certain risks. Users who take advantage of the internet's anonymous nature may exhibit behaviors in the virtual environment that differ from their daily behaviors, believing their identities cannot be identified. This can be particularly dangerous for young children, who may share a great deal of personal information and images online without considering the consequences. In this context, the aim of this study is to examine the relationship between 5th-grade students' digital footprint awareness (DFPA, their perceptions of moral values in the digital environment (POMVDE), and their attitudes toward the internet (ATI). The study employed correlational research design with the participation of 409 students who selected through convenience sampling method from 16 different middle schools in a district of Amasya. Data collection tools included the“Middle School Students' Perceptions of Moral Values in the Digital Environment Scale,”the“Digital Footprint Scale,”and the“Attitude Towards the Internet Scale.”The data obtained from the scales were analyzed using descriptive statistics such as arithmetic mean and standard deviation to illustrate the general situation. Subsequently, independent sample t-tests were used to examine differences between various variables (gender, technology ownership, etc.), while correlation and regression analyses were used to examine the relationships between variables.The study found that the students' DFPA, POMVDE and ATI levels were moderate, and that they did not differ according to gender or technological device ownership. A negative, significant, and low correlation was found between DFPA and POMVDE and the time spent in digital environments. A positive, significant, and low correlation was found between ATI, the time spent in digital environments, and technological proficiency levels. A moderate correlation was found between DFPA, POMVDE , and ATI, and a low-level positive and significant correlation was found between POMVDE and ATI. According to regression analysis, it was found that POMVDE and ATI explained 23.9% of DFPA, DFPA and POMVDE explained 16.9% of ATI and ATI and DFPA explained 9.7% of POMVDE.