Bölgesel kalkınma politikası aracı olarak yatırım teşvikleri
Investment incentives as a regional development policy tool
- Tez No: 966873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, yatırım teşviklerinin Türkiye'de bölgesel kalkınma politikası aracı olarak etkinliği değerlendirilmiş; sistemin yapısı, uygulama sonuçları ve yerel düzeydeki yansımaları incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, devlet tarafından sunulan yatırım teşviklerinin bölgesel kalkınmayı sağlama noktasındaki işlevini analiz etmek ve yerel örnekler üzerinden sistemin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymaktır. Tez kapsamında öncelikle bölgesel kalkınma teorileri, kamu müdahalesinin gerekçeleri ve yatırım teşviklerinin ulusal ve uluslararası düzeydeki uygulamaları literatür taramasıyla ele alınmıştır. Ardından Türkiye'nin 2012 yılında geçiş yaptığı yeni teşvik sistemi detaylandırılmış ve sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine göre yapılan bölgeleme modeli analiz edilmiştir. Bu sistemin temel amacı, sermaye hareketlerini az gelişmiş bölgelere yönlendirerek bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmaktır. Teşvik belgeli yatırımların sayısında özellikle 2012 sonrası artış gözlemlenmiş; bu yatırımların bölgesel istihdam ve üretime olumlu katkılar sağladığı görülmüştür. Tezde elde edilen bulgular doğrultusunda, yatırım teşviklerinin bölgesel kalkınma açısından önemli bir araç olduğu ancak etkinliğinin uygulama kalitesi, yerel kapasite ve sektörel hedefleme ile doğrudan ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca politika önerileri çerçevesinde, yerel düzeye daha fazla yetki verilmesi, KOBİ'lere özel destek mekanizmalarının geliştirilmesi, yatırım sonrası performans değerlendirme sistemlerinin kurulması ve istihdam niteliğini önceleyen teşvik modellerinin benimsenmesi gerektiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effectiveness of investment incentives as an instrument of regional development policy in Turkey is evaluated; the structure of the system, its implementation outcomes, and its local-level implications are examined. The primary objective of the study is to analyze the role of state-provided investment incentives in promoting regional development and to identify the strengths and weaknesses of the system through local case examples. Within the scope of the thesis, regional development theories, the rationale for public intervention, and the practices of investment incentives at both national and international levels are first addressed through a comprehensive literature review. Subsequently, the new incentive scheme that Turkey adopted in 2012 is detailed, and the regional classification model based on socio-economic development levels is analyzed. The main goal of this system is to direct capital flows towards less developed regions, thereby reducing interregional development disparities. A notable increase in the number of investment projects holding incentive certificates has been observed, particularly after 2012, and these investments have contributed positively to regional employment and production. Based on the findings of the thesis, it is concluded that investment incentives are a significant tool for regional development; however, their effectiveness is directly linked to the quality of implementation, local capacity, and sectoral targeting. Furthermore, within the framework of policy recommendations, it is emphasized that greater authority should be delegated to the local level, special support mechanisms for SMEs should be developed, post-investment performance evaluation systems should be established, and incentive models prioritizing the quality of employment should be adopted.