Influencer özelliklerinin tüketicilerin tatma niyeti üzerine etkisi
Impact of influencer features on consumers' taste intention
  1. Tez No: 966878
  2. Yazar: KÜBRA KİLİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sosyal medya influencerlarının özelliklerinin tüketicilerin davranışsal tatma niyeti üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlayan bu çalışma, influencerlara ait kişisel ve karakteristik özelliklerin (fiziksel çekicilik, sosyal çekicilik, tutumsal benzerlik güvenilirlik, uzmanlık ve parasosyal ilişki,), sosyal medya kullanıcılarının gastronomi içeriklerine yönelik davranışsal tatma niyetleri üzerindeki etkisini anlamaya yöneliktir. Araştırma kapsamında, Masuda, Han ve Lee (2021) ve Wang (2011) tarafından önerilen influencer özelliklerine ilişkin ölçeklerden yararlanılmıştır. Araştırmanın verileri, nicel araştırma deseni çerçevesinde, çevrimiçi anket yöntemi kullanışlmış ve 404 katılımcıdan gerekli veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 30.0 programı kullanılarak betimleyici istatistikler, güvenilirlik analizleri, regresyon analizleri ve normallik testleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, influencerların uzmanlık düzeyi, güvenilirliği, fiziksel çekiciliği ve parasosyal ilişkileri, katılımcıların gastronomik içeriklere yönelik davranışsal tatma niyetlerini anlamlı düzeyde pozitif yönde etkilemektedir. Sosyal çekicilik ve tutumsal benzerlik değişkenlerinin ise tatma niyeti üzerindeki etkilerinin anlamlı olmadığı görülmüştür. Influencerların kişisel niteliklerinin güvenilirlik, uzmanlık ve parasosyal ilişki algılarıyla istatiksel olarak anlamlı ilişkiler kurduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, gastronomi odaklı sosyal medya içeriklerinin tüketici davranışları üzerindeki etkisinin, influencerların sahip olduğu kişisel ve karakteristik özellikler üzerinden şekillendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of social media influencers' characteristics on consumers' behavioral tasting intentions. It seeks to understand the effect of influencers' personal and characteristic features (physical attractiveness, social attractiveness, attitudinal similarity, trustworthiness, expertise, and parasocial relationship) on social media users' behavioral tasting intentions toward gastronomy content. Within the scope of the research, scales related to influencer characteristics proposed by Masuda, Han, and Lee (2021) and Wang (2011) were utilized. The data for the research were collected from 404 participants using an online survey method within the framework of a quantitative research design. The collected data were evaluated using descriptive statistics, reliability analyses, regression analyses, and normality tests using the SPSS 30.0 program. According to the research findings, influencers' level of expertise, reliability, physical attractiveness, and parasocial interactions significantly positively affect participants' behavioral tasting intentions toward gastronomic content. However, the effects of social attractiveness and attitudinal similarity variables on tasting intentions were found to be insignificant. It was determined that influencers' personal qualities have statistically significant relationships with perceptions of reliability, expertise, and parasocial relationships. In this regard, it was concluded that the effect of gastronomy-focused social media content on consumer behavior is shaped by the personal and characteristic features of influencers.