Türkiye'de kitle fonlama projelerine yönelik yatırımcı davranışları
Investor behavior towards crowdfunding projects in Turkey
  1. Tez No: 966885
  2. Yazar: HAMDİ ÇATAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET FATİH CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de kitle fonlama projelerine yatırım yapan bireylerin davranışlarını, motivasyonlarını ve karar alma süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Geleneksel finansman yöntemlerine alternatif olarak gelişen kitle fonlaması modeli, dijitalleşmenin etkisiyle girişimcilik ekosisteminde önemli bir yer edinmiştir. Bu bağlamda çalışmada, yatırımcıların kitle fonlamasına yönelmesinde etkili olan güven, finansal getiri, sosyal etki ve ideolojik motivasyon gibi faktörler analiz edilmiştir. Araştırmanın veri kaynağını, Google Forms aracılığıyla çevrim içi olarak uygulanan anket yöntemi oluşturmaktadır. Anket yalnızca kitle fonlamasına en az bir kez yatırım yapmış bireyleri kapsamış ve 139 katılımcının verileri analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde betimsel istatistiklerin yanı sıra, faktör analizi, güvenilirlik analizi (Cronbach's Alpha) ve ki-kare testleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda yatırımcı davranışlarının dört temel boyutta toplandığı belirlenmiştir: Finansal getiri ve risk algısı, platform ve girişimci güveni, sosyal/ideolojik motivasyonlar ve dışsal sosyal etkiler (sürü davranışı). Katılımcıların yatırım kararlarında güven unsuru belirleyici olurken, İslami finans ilkelerine uygunluk ve yerli/milli üretim gibi değer temelli faktörlerin de önemli rol oynadığı görülmüştür. Buna karşılık, sosyal medya ve çevresel yönlendirme gibi dışsal etkilerin daha sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de hızla gelişen kitle fonlama sisteminin yatırımcı profiline dair derinlemesine bir bakış sunmakta ve hem akademik hem de uygulayıcılar açısından yol gösterici nitelik taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Kitle fonlaması, Yatırımcı davranışı, Alternatif finansman, Güven algısı, Dijital girişimcilik
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the behaviors, motivations, and decision-making processes of individuals who invest in crowdfunding projects in Turkey. The crowdfunding model, which has emerged as an alternative to traditional financing methods, has gained significant importance in the entrepreneurial ecosystem with the influence of digitalization. In this context, the study analyzes factors such as trust, financial return expectations, social impact, and ideological motivations that influence investors' decisions. The research is based on data collected through an online questionnaire administered via Google Forms. The survey targeted individuals who had previously invested in at least one crowdfunding project, and 139 valid responses were analyzed. Descriptive statistics, factor analysis, reliability tests (Cronbach's Alpha), and chi-square tests were utilized in the statistical analysis process. The results reveal four primary dimensions of investor behavior: perceived financial return and risk, trust in platform and entrepreneur, social/ideological motivations, and external social influence (herd behavior). Trust in both the platform and entrepreneur emerged as the most critical determinant in investment decisions, while value-based criteria such as compliance with Islamic finance principles and support for domestic production were also influential. Conversely, social media and peer influence were found to have limited effect. This study offers an in-depth perspective on the investor profile within Turkey's rapidly developing crowdfunding ecosystem and provides valuable insights for both academic researchers and practitioners. KEYWORDS: Crowdfunding, Investor behavior, Alternative finance, Trust perception, Digital entrepreneurship