A novel hybrid instruction detection system for IOT networks combining feature selection and hyperparameter optimization via GA and SVM
GA ve SVM aracılığıyla özellik seçimi ve hiperparametre optimizasyonunu birleştiren nesnelerin ağları için yeni bir hibrit talimat tespit sistemi
  1. Tez No: 966884
  2. Yazar: HUSSEIN MOHAMMED HOODI AL-RAMMAHI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hızla ortaya çıkan akıllı sağlık alanında, IoT paradigması büyük ölçüde sağlam web güvenliğine bağlıdır. Bu güvenlik özelliğinin önümüzdeki yıllarda tıbbi altyapılarda vazgeçilmez olması bekleniyor. Bu makale, sağlık sektöründe çevrimiçi güvenlik ve gizlilik için artan tehditlerle bu tür sistemleri güvence altına almada saldırı tespit sistemlerinin kritik rolünü ele almaktadır. Bu fikrin desteklenmesi, bizi bu araştırmayı yapmaya yöneltti ve yalnızca saldırıları doğru bir şekilde tespit etmekle kalmayıp aynı zamanda halihazırda akıllı sağlık hizmetlerinde en hassas yanlış alarm oranlarını da sunacak akıllı bir IDS geliştirmeye koyulduk. Bu nedenle, özellik optimizasyonuna katılan genetik algoritma ile Rastgele Ormanı entegre eden makine öğrenimi tabanlı bir destek sistemi eklemeyi üstlendik. RF'yi ağırlıklı bir genetik algoritma ile entegre etmek, tespit oranlarını iyileştiren ve yanlış alarmları büyük miktarda azaltan optimum bir özellik alt kümesi oluşturdu. Makine öğrenimi yaklaşımımız, RF, Naive Bayes (NB) ve lojistik regresyon sınıflandırıcılarını uygulayan NSL-KDD'nin sonuçlarıyla veri kümesi üzerinde çapraz doğrulama yapıldı. Sonuçlanan ölçümler F1 puanı ölçümlerinde, geri çağırmada, tespit oranında ve hassasiyette etkileyici iyileştirmeler gösterdi. ve yanlış alarm oranı. Özellikle, yöntemimiz RF modellerini genetik algoritmayla entegre ederek yalnızca %0,8'lik bir yanlış alarm oranı ve %98,81'lik bir tespit oranı elde etti. Bu çalışma, akıllı sağlık hizmetlerinde kimlik doğrulama ve gizliliğin kritik rolünü vurgulayarak gelişmiş ve verimli web platformlarına olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Dahası, algoritmamız farklı ölçekleme faktörleriyle NSL-KDD ve CSE-CIC-IDS2018 veri kümelerinde değerlendirildi ve geliştirilmiş genetik algoritmamızın ortalama hassasiyeti %5,65 ve ortalama F1 puanını %8,2 oranında artırdığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
In the fast-emerging area of intelligent healthcare, the ioT paradigm heavily depends on robust web security. This security feature is expected to be indispensable in medical infrastructures in the years ahead. This paper discusses the critical role of intrusion detection systems in securing such systems with increasing threats to online security and privacy within the health sector. It is the very fact of support for this idea that prompted us to perform this research, in which we set out to develop an intelligent IDS that would not just detect attacks correctly but also offer the most precise false alarm rates in the already intelligent healthcare. We, therefore, undertook to include a machine learning-based support system, which involved integrating the Random Forest with the genetic algorithm that participated in feature optimization. Integrating RF with a weighted genetic algorithm created an optimal subset of features, which improved the detection rates and reduced the false alarms by massive amounts. Our machine learning approach was cross-validated on the dataset by the results of NSL-KDD applying RF, Naive Bayes (NB), and logistic regression classifiers. The resulting measures showed impressive improvements in F1-score metrics, recall, detection rate, and precision. and false alarm rate. Specifically, our method achieved a false alarm rate of only 0.8% and a detection rate of 98.81% by integrating RF models with the genetic algorithm. This study underscores the critical role of authentication and privacy in smart healthcare, highlighting the necessity for advanced and efficient web platforms. Moreover, our algorithm was evaluated on the NSL-KDD and CSE-CIC-IDS2018 datasets with different scaling factors, demonstrating that our improved genetic algorithm increased the average precision by 5.65% and the average F1-score by 8.2%.