Ortaokul öğrencilerinin okuma ilgi ve alışkanlıkları
Reading interest and habits of secondary school students
- Tez No: 966890
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
İnsana yaşadığı dünyadan farklı dünyalar vadeden ve farklı kapılar açmasını sağlayan okuma becerisinin insanın yaşamında bir etkisinin olabilmesi için okumaya karşı bir ilgisinin ve alışkanlığının olması gerekmektedir. Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin okuma ilgi ve alışkanlıklarının ölçülmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2023-2024 öğretim yılında Hatay ilinin Samandağ ilçesinde öğrenim gören ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Evreni temsilen Samandağ ilçesinin merkez okullarında öğrenim gören 5. sınıflardan 213, 6. sınıflardan 268, 7. sınıflardan 202 ve 8. sınıflardan 164 öğrenci olmak üzere toplamda 847 ortaokul öğrencisi örneklem olarak seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Okuma İlgi ve Alışkanlıkları Anket Formu”kullanılmıştır. Bu anketten elde edilen veriler betimsel istatistik (frekans ve yüzde) ile yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular örneklem grubundaki öğrencilerin okumayı sevdiklerini ve okuma alışkanlığına önemli ölçüde sahip olduklarını göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin okumayı en çok tercih ettikleri okuma materyalinin kitap olduğu görülmektedir. Öğrenciler okudukları kitabı en çok bir hafta içinde bitirdiklerini belirtmektedir. Ortaokul öğrencileri tür olarak en çok roman-hikâye okumayı tercih etmektedir. Ancak araştırmaya katılan öğrencilerin süreli yayın takip etme alışkanlığına sahip olmadıkları belirlenmiştir. Analizler sonucunda okuma ilgi ve alışkanlığının kazandırılmasında ailenin özellikle de annenin daha çok etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun ebeveynleriyle birlikte kararlaştırdıkları bir okuma saatlerinin olmadığı görülmektedir. Okuma ilgi ve alışkanlığının kazandırılmasında kütüphanelerin ve internetin etkisinin çok az olduğu; okuma alışkanlığı kazanamama gerekçeleri arasında ödev fazlalığının en belirgin gerekçe olarak ileri sürüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order for the reading skill, which promises people different worlds from the world they live in and enables them to open different doors, to have an impact on people's lives, they must have an interest and habit of reading. In this study, it was aimed to measure the reading interest and habits of middle school students. The research was designed in the survey model. The population of the research consists of secondary school students studying in Samandağ district of Hatay province in the 2023-2024 academic year. As part of the study's sampling process, 847 students from grades 5 through 8 were selected from central middle schools in the Samandağ district to represent the population. The sample consisted of 213 fifth graders, 268 sixth graders, 202 seventh graders, and 164 eighth graders. The“Reading Interest and Habits Questionnaire Form”developed by the researcher was used as a data collection tool. The data obtained from this questionnaire were interpreted with descriptive statistics (frequency and percentage). The findings obtained as a result of the research show that the students in the sample group like reading and have reading habits to a significant extent. In addition, it is seen that the most preferred reading material of the students is books. Students state that they finish the book they read within a week at most. Secondary school students prefer to read novels and stories the most. However, it was determined that the students participating in the research did not have the habit of following periodicals. As a result of the analysis, it was concluded that the family, especially the mother, is more effective in gaining interest and habit of reading. However, it is seen that the majority of the students do not have a reading time that they decide together with their parents. It was determined that libraries and the internet have very little influence on the acquisition of reading interest and habits, and that the most prominent reason for not acquiring reading habits is the excess of homework.