Muhaddislerin farklı anlamda kullandıkları cerh lafızları
Terminology of jarh used with different meanings by muhaddiths
  1. Tez No: 966907
  2. Yazar: HİCRET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Muhaddislerin Farklı Anlamda Kullandıkları Cerh Lafızları isimli çalışmamızda, muhaddislerin kullanımında farklı anlamlara gelebilen örnek kabilinden on iki cerh lafzı incelenmiştir. Giriş ve üç bölümden oluşan tezimizin giriş bölümünde çalışmanın amacı, metodu, kaynakları ve kavramsal çerçevesi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, 'Hadis İlminde Tenkid' başlığı altında isnad tenkidi, metin tenkidi, cerhin şart ve ilkeleri, cerh ve ta'dilin teâruzu, hadis ilminde cerhin yeri ve önemi alt başlıklarıyla konuya dair genel bir çerçeve çizilmeye gayret edilmiştir. İkinci bölümde ise cerh lafızlarının ortaya çıkışı ve gelişimi meselesi; tarihî arka plan, muhaddislerin konuya yaklaşımı ve cerh lafızlarının hadis literatürüne etkileri açısından incelenmiştir. Çalışmamızın ana kısmını oluşturan üçüncü bölümde ise muhaddislerin farklı anlamlarda kullandığı cerh lafızları incelenmiştir. Bu lafızların öne çıkanları, muhaddislerin kullanımına dair örnek metinlerle detaylandırılmıştır. Her bir lafzın anlamı, ortaya çıkışı, cerh lafzı olarak kullanımı, kısım ve mertebesi başlıkları altında ele alınmıştır. Ayrıca Buhârî'nin bu lafızları nasıl kullandığı, genel kullanımdan farklı değerlendiren diğer muhaddislerle kıyaslanarak ortaya konulmuştur. Bu kıyaslamalar, örnek metinler üzerinden açıklanarak konunun daha iyi anlaşılmasına çalışılmıştır. Temel kaynaklarının yanı sıra güncel kaynaklara da başvurularak kavramların detaylı bir analizi yapılmaya gayret edilmiştir. Her bölümün sonunda genel bir değerlendirme yapılmış ve sonuç kısmında ise ulaştığımız neticeler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study titled“Termınology of Jarh Used with Different Meanings by Muhaddıths”, twelve jarh terms that are open to multiple interpretations depending on the usage of hadith scholars have been examined as representative examples. The thesis consists of an introduction and three main chapters. The introduction outlines the purpose, methodology, sources, and conceptual framework of the research. The first chapter, under the title“Criticism in the Science of Hadith”, attempts to present a general framework through discussions on isnad criticism, matn criticism, the principles and conditions of jarh, the conflict between jarh and ta'dīl, and the significance of jarh within hadith scholarship. The second chapter investigates the emergence and development of jarh terminology by examining its historical background, the methodological approaches of hadith scholars to the concept, and the influence of such terminology on the broader hadith literature. The third chapter, which constitutes the core of the study, focuses on the analysis of various jarh terms employed by hadith scholars in different senses. Prominent terms have been elaborated through selected textual examples to illustrate how they were used in scholarly practice. Each term is addressed under the subheadings: its meaning, historical emergence, application as a jarh term, classification, and hierarchical level. Furthermore, special attention has been given to al-Bukhārī's usage of these terms, and his approach has been comparatively assessed alongside other hadith scholars who interpreted these terms differently from the mainstream understanding. These comparative analyses are supported by textual evidence to facilitate a more comprehensive grasp of the subject matter. In addition to classical sources, contemporary academic works have also been consulted to enable a thorough conceptual analysis. Each chapter concludes with a general evaluation, and the final section presents a summary of the main findings of the study.