Örgütsel stres ve tükenmişlik: İstanbul'da faaliyet gösteren gıda ve giyim sektörü çalışanları üzerine çalışma
Organizational stress and burnout: An investigation on food and clothing workers in İstanbul
  1. Tez No: 966943
  2. Yazar: SUDE MİRAY YARDİBİ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Örgütsel stres, tükenmişlik ve umutsuzluk, çalışanları ve çalıştıkları kurumları olumsuz yönde etkileyen problemlerdir. Bu tez çalışmasının örneklemi giyim ve gıda sektöründe çalışanlar ve işverenlerden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı, örgütsel stres, tükenmişlik, umutsuzluk ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkileri ve bu değişkenlerin demografik özelliklerle ilişkilerini saptamaktır. Bu amaçla Theorell ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Yıldırım ve arkadaşları tarafından Türkçe'ye uyarlama çalışması yapılan 'Örgütsel Stres Ölçeği'; Maslach ve Susan Jacson tarafından geliştirilen ve Çam ve Ergin tarafından Türkçe'ye uyarlama çalışması yapılan 'Maslach Tükenmişlik Envanteri'; Beck ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Seber ve arkadaşları tarafından Türkçe'ye uyarlama çalışması yapılan 'Beck Umutsuzluk Ölçeği'; Wayne ve arkadaşları tarafından geliştirilen 'İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 26.0 programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla korelasyon, çoklu doğrusal regresyon ve tek yönlü çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) yapılmıştır. Çalışma sonucuna göre değişkenler arasında ve değişkenlerle demografik değişkenler arasında anlamlı düzeyde ilişkiler olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak çalışanların, işverenlerin ve kurumların etkilendiği örgütsel stres ve umutsuzluk ile ilgili çözümler bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Organizational stress, burnout and hopelessness are the problems that effect employees and institutions they work. Sample of this thesis consists of employees and employers who work in clothing and food sector. Determining the relationships between organisational stress, burnout, hopelessness and intention to quit work levels are the purposes of the thesis. For that purpose, 'Job Stress Survey' that was developed by Theorell and his friends and was adapted to Turkish by Yıldırım and friends; 'Maslach Burnout Inventory' that was developed by Maslach and Susan Jacson and was adapted to Turkish by Çam and Ergin; 'Beck Hopelessness Scale' that was developed by Beck and his friends and was adapted to Turkish by Seber and friends; 'Intention to Leave Scale' that was developed by Wayne and friends was used in the thesis. Obtained data was analyzed with IBM SPSS Statistics 26.0 programme. To investigate the relationship between variables, correlation analysis, multiple linear regression and multivariate analysis of variance were made. According to result of analysis, there are significant relationships between variables. As a result, it is possible to find solutions to organisational stress and hopelessness that effect empleyees, employers and institutions.