Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinde depresyon, ruminatif düşünme biçimi ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between depression, ruminative thinking and sleep quality in Uskudar University students
  1. Tez No: 966944
  2. Yazar: İPEK AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı Üsküdar Üniversitesi'nde 4 farklı fakültede öğrenim gören öğrencilerin depresyon düzeyi, ruminatif düşünce biçimi ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Katılımcıların 177'si kadın 137'si erkek olmak üzere 314 kişidir ve katılım gönüllülük esasına dayanmaktadır. Katılımcılara Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDI), Ruminatif Düşünme Biçimi Ölçeği (RDBÖ), Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) verilmiştir. Verilerin analizinde, SPSS 21.0 İstatistiksel Paket Programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında betimleyici istatistiklerin yanı sıra Mann – Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the depression level, ruminative thinking and sleep quality of students studying in 4 different faculties at Uskudar University. There are 314 participants, 177 of whom are women and 137 of men, all participation was voluntary. Participants were given a Socio-demographic İnformation Form, the Beck Depression Inventory (BDI), the Ruminative Thought Style Questionnaire (RTSQ) and the Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI). The Spss 21.0 Statistical Package Program was used in the analysis of the data. In addition to descriptive statistics, the Mann – Whitney U Test, the Kruskal Wallis Test and the Spearman Correlation Analysis were used within the scope of the research.