Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının uluslararası ve bölgesel anlamda korunması
International and regional protection of the right to liberty and security of person
- Tez No: 966942
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM BATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı, demokratik toplumların temelini oluşturur. Toplumun çeşitli kesimlerinin farklı düşünceleri ve yaşam tarzları olduğu gözetilerek, kişi özgürlüğü ve güvenliği haklarına saygı gösterilmelidir. Fakat bu haklar, genel ahlak, kamu düzeni ve diğer bireylerin haklarıyla dengelenmelidir. Tezin kapsamı dahilinde kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının tarihçesi incelenecek olup kişi hürriyeti ve güvenliği hakkına ilişkin çalışmalar yasal mevzuatlar incelenecektir. Aynı zamanda karşılaştırmalı hukuk bakımından söz konusu hakkın ihlaline ilişkin olarak uluslararası ve bölgesel anlamda denetim mekanizmaları ele alınacaktır. Uluslararası denetim mekanizmaları ve aynı zamanda bölgesel anlamda denetim mekanizmaları kapsamında kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ihlalleri ile ilgili olarak yapılan başvurular ve bu başvurular kapsamında mahkemeler ve/veya uluslararası denetim mekanizmalarınca verilen kararlar incelenmiş ve bu kapsamda kararların bağlayıcılığı ve verilen kararların uygulanmalarının denetimine değinilmiştir. Ayrıca söz konusu kararların devletleri bağlayıcılığı konusunda inceleme yapılarak yaptırımlar konusunda bir çıkarım yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The right to liberty and security of person constitutes a fundamental pillar of democratic societies. In consideration of the diverse opinions and lifestyles present within different segments of society, respect for individual freedom and personal security must be upheld. However, these rights must also be balanced against public morality, public order, and the rights of others. Within the scope of this thesis, the historical development of the right to liberty and security of person will be examined, along with relevant academic studies and legal regulations. In addition, from a comparative law perspective, international and regional monitoring mechanisms addressing violations of this right will be analyzed. Applications concerning violations of the right to liberty and security of the person within the scope of international monitoring mechanisms and regional monitoring mechanisms, as well as the decisions issued by courts and/or international monitoring mechanisms in relation to these applications, have been examined. In this context, the binding nature of the decisions and the monitoring of their implementation have been addressed. Furthermore, an examination has been conducted regarding the binding nature of these decisions on states, and conclusions will be drawn concerning sanctions.