Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu semptomlarının anksiyete ve benlik saygısıyla ilişkisi
The relationship between attention deficit hyperactivity disorder symptoms in adults with anxiety and self-esteem
- Tez No: 966950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu semptomları ile anksiyete ve benlik saygısının ilişkisini incelemektir. Çalışmamıza 18- 65 yaş arası 178 birey katılmıştır. Katılımcılar psikiyatrik tanı almamış, okumasına ve anlamasına engel teşkil edecek bir rahatsızlığa sahip olmayan bireylerden oluşmaktadır. Kesitsel bir araştırmadır. Katılımcılara internet ortamı aracılığıyla Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tanı ve Değerlendirme Envanteri, Beck Anksiyete Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu iletilmiştir. Verilerin toplanması aşamasından sonra tüm veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgularda p değerinin 0,05'in altında olduğu durumlar istatistiki olarak anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between attention deficit hyperactivity disorder symptoms and anxiety and self-esteem in adults. One hundred seventy-eight individuals aged 18-65 participated in our study. The participants consist of individuals who have not received psychiatric diagnosis and do not have a disorder that affects their reading and/or understanding. This study is a cross-sectional study. Adult ADD/ ADHD DSM IV-Based Diagnostic Screening and Rating Scale, Beck Anxiety Inventory, Rosenberg Self-Esteem Scale and sociodemographic data form prepared by the researcher were sent to the participants via the internet. All data were analysed with the SPSS program after data collection. In the findings, the p-value was below 0.05 cases were considered statistically significant.