Mekan, zaman ve hakikat algıları bağlamında dijital özne ve sanal dünya
- Tez No: 966970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ZEYNEP GÜDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sosyal ağ mecralarının özellikle kişiler arası iletişimde etkili ve popüler olmasının en önemli nedenlerinden biri gençlerin benlik sunumları yapma isteğinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, yeni medya ve sanal dünyanın kişilerin dijital kimliklerini nasıl etkilediğine ve benlik algılarını nasıl oluşturduklarına odaklanmaktadır. Kullanıcıların dijital kimliklerini oluştururken sanal dünyadaki profillerini nasıl kurguladıkları ve benlik sunumlarını hangi kitleye uyarladıkları ortaya konulmuştur. Gençlerin sosyal platformları nasıl algıladıkları ve buralarda ne amaçla profil oluşturdukları değerlendirilmiştir. Çalışmanın araştırma metodolojisi söylem analizine dayanmaktadır. Farklı profillere sahip fenomenler araştırmaya entegre edilerek veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Bu bilimsel araştırma, yeni medya, dijital özne ve sanal dünya üzerine yapılan araştırmaların yanı sıra, gençlerin yeni medyaya hangi biçimlerde katıldıkları ve bunun gerçekte kimlik oluşumlarını nasıl etkilediği üzerine veriler ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda gençlerin yeni medyada oluşturdukları profillerin gerçek hayattaki profilleriyle nasıl örtüştüğü tespit edilmiştir. Dijital kimliklerin oluşumunda öne çıkan benliğin sanal dünyadaki sunumunun aslında bizim olmamızı istediğimiz ideal benlik olup olmadığı netlik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important reasons why social networking channels are effective and popular, especially in interpersonal communication, is the desire of young people to make self-presentations. This study focuses on how new media and the virtual world affect people's digital identities and how they construct their self-perceptions. It is revealed how users construct their profiles in the virtual world while creating their digital identities and to which audience they adapt their self-presentations. It is evaluated how young people perceive social platforms and for what purpose they create profiles on them. The research methodology of the study is based on discourse analysis. Phenomena with different profiles were integrated into the study and data were collected and analyzed. In addition to research on new media, the digital subject and the virtual world, this scientific research provides data on the ways in which young people participate in new media and how this actually affects their identity formation. As a result of the study, it was determined how the profiles created by young people in new media overlap with their real-life profiles. It has become clear whether the presentation of the self in the virtual world, which stands out in the formation of digital identities, is actually the ideal self we want to be