Koku rehabilitasyon tedavisinin görsel uyaranlarla desteklenmesinintedavi yanıtı üzerine etkileri
Impact of visual stimuli-supported olfactory rehabilitation therapy on treatment outcom
- Tez No: 966971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇAKIR ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç Bu çalışmada, koku rehabilitasyon tedavisinin sanal gerçeklik teknolojisiyle desteklenerek görsel uyaranlar eşliğinde uygulanmasının etkinliği ve güvenliği konvansiyonel yöntem olan dört farklı koku ile 12 haftalık koku rehabilitasyon tedavisi ile karşılaştırılarak araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda 26 hastayla gerçekleştirildi. Dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerine göre katılımcılar randomize şekilde kontrol (n=13) ve çalışma (n=13) gruplarına ayrıldı. Tüm hastalara tedavi öncesi ve sonrası Sniffin' Sticks koku testi uygulandı. Kontrol grubuna dört koku ile 12 hafta koku rehabilitasyonu uygulanırken, çalışma grubuna kokularla eş zamanlı olarak kokulara ait görsel uyaran içeren sanal gerçeklik videosu sunuldu. Bulgular Her iki gruptaki bulgular yaş, cinsiyet, etiyoloji, nörokognitif skorlar ve tedavi öncesi Sniffin' Sticks toplam skorları, eşik, diskriminasyon ve identifikasyon alt skorları açısından karşılaştırıldığında benzer dağılım göstermiştir. (tüm karşılaştırmalarda p>0.05). Her iki grupta da tedavi sonrasında öncesine göre Sniffin' Sticks toplam skor, eşik ve identifikasyon skorlarında anlamlı düzeyde iyileşme saptandı (sırasıyla p değerleri 0.002, 0.003 ve 0.002). Gruplar arası karşılaştırmada anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05). Her iki grupta da yan etki gözlenmezken tedavi uyumu her iki grupta benzer idi. Sonuç Görsel uyaran destekli sanal gerçeklik tabanlı koku rehabilitasyonu, konvansiyonel yöntem olan dört farklı koku ile 12 haftalık koku rehabilitasyonu tedavisi kadar etkin ve güvenilir bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Aim This study investigated the efficacy and safety of olfactory rehabilitation treatment aided by virtual reality technology and accompanied by visual stimuli, compared with conventional 12-week olfactory training with four different odors. Materials and Method The study was conducted with 26 patients at Dokuz Eylül University Department of Otorhinolaryngology. Participants were randomly assigned to control (n=13) and study (n=13) groups based on inclusion and exclusion criteria. All patients underwent Sniffin' Sticks smell tests before and after treatment. The control group received 12 weeks of olfactory rehabilitation with four odors (rose, lemon, peppermint, clove), while the study group was presented with a virtual reality video containing visual stimuli of the odors simultaneously with the odorants. Results Age, gender, etiology, neurocognitive scores, and baseline Sniffin' Sticks total, threshold, discrimination, and identification scores were comparable between the groups, with no meaningful differences observed (p> 0.05 for all comparisons). Following treatment, improvements were observed in Sniffin' Sticks total, threshold, and identification scores in both groups (p values 0.002, 0.003, and 0.002, respectively). No meaningful differences were identified between the groups (p > 0.05). No side effects were observed in either group, and treatment compliance was comparable. Conclusion Visual stimulus-assisted virtual reality-based olfactory rehabilitation is as effective and reliable as conventional 12-week olfactory training with four different odors.