Yunan mitolojisinin psikoloji literatürü ile ilişkisi; kompleksler, sendromlar, yunan mitolojisi referanslı tanılar
The relationship between greek mythology and psychology literature; complexes, syndromes and diagnoses referencing greek mythology
  1. Tez No: 966969
  2. Yazar: OZAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
İnsanlık, varoluşundan beri doğa ve yaşamla ilgili sorulara cevap aramıştır. Bu cevapları ararken doğa ve doğaüstünü sentezleyerek mitleri oluşturmuştur. Mitoloji denildiğinde şüphesiz akla ilk gelen ve en çok referans gösterilen mitoloji Yunan mitolojisidir. Yunan mitolojisi ve onun yansıması olan antik edebiyat bize dönemin, toplumu, kültürü ve sosyokültürel altyapısı, hukuk sistemi ile ilgili birçok bilgi verir. Bu anlamda Yunan mitolojisi, sosyoloji, sanat, felsefe, din gibi birçok disiplini etkilemiştir. Bu disiplinlerin en önemlilerinden biri şüphesiz psikoloji dolayısıyla da psikoloji alt dalları olmuştur. Yunan mitolojisi karakterlerin her biri birer prototip olması açısından, psikoloji için oldukça zengin bir kaynak olma özelliğine sahiptir. Bu anlamda adını da antik Yunancadan alan psikoloji bilimi literatürü, Yunan mitolojisi ve dolayısıyla antik edebiyat tarafından büyük ölçüde etkilenmiştir.“İlkel psikoloji”olarak da değerlendirilen Yunan mitolojisi ve Psikoloji birbirini etkileyen, girift disiplinler olmuştur. Bilimsel araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre, psikolojiyi doğrudan ilgilendiren kompleksler, sendromlar ve Yunan mitolojisi referanslı Psikolojik bozukluk tanıları ise Yunan mitolojisinin psikoloji literatürünü ne kadar etkilediğinin göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Since its existence, humanity has sought answers to questions about nature and life. While searching for these answers, he created myths by synthesizing nature and the supernatural. When it comes to mythology, the first thing that comes to mind, and the most referenced mythology, is Greek mythology. Greek mythology and its reflection, ancient literature, give us a lot of information about the society, culture and socio-cultural infrastructure of the period, and the legal system. In this sense, Greek mythology influenced many disciplines such as sociology, art, philosophy and religion. One of the most important of these disciplines has undoubtedly been psychology, and therefore psychology sub-branches. Greek mythology has the feature of being a very rich source for psychology in terms of each character being a prototype. In this sense, the science of psychology literature, which takes its name from ancient Greek, was greatly influenced by Greek mythology and therefore ancient literature. Greek mythology and psychology, which are also considered as“primitive psychology”, have been intricate disciplines that affect each other. According to the data obtained as a result of scientific research, complexes, syndromes, and diagnoses of psychological disorders with reference to Greek mythology are an indication of how much Greek mythology influenced the psychology literature.