Yeni toplumsal hareketler ve dijital aktivizm: Çevreci hareketlerin iklim krizi farkındalığı oluşturmadaki rolü
New social movements and digital activism: The role of environmental movements in raising climate crisis awareness
  1. Tez No: 966988
  2. Yazar: FATMA KÜBRA ASTAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ONURSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışmada, çevreci hareket aktörlerinin dijital aktivizm faaliyetlerinin iklim krizi farkındalığı oluşturmadaki rolünün tespit edilmesi sorun edilmektedir. Yeni toplumsal hareketler kuramı çerçevesinde çevreci hareket aktörlerinin iklim kriziyle mücadele yöntemleri, politika üretim süreçlerindeki rolleri, örgütlenme pratikleri, eylem biçimleri ve stratejileri, dijital aktivizm faaliyetlerini belirlemek amaçlanmaktadır. Çalışmanın temel amacı, çevreci hareket aktörlerinin dijital aktivizm faaliyetlerinin iklim krizi farkındalığı oluşturmadaki rolünün belirlenmesidir. Çevreci hareket aktörlerinin dijital aktivizm faaliyetlerinin iklim krizi farkındalığı oluşturmadaki rolünü belirlemeye yönelik olarak gerçekleştirilen nitel bir durum çalışması olarak desenlenen araştırma kapsamında sosyal medya platformlarında aktif içerik üreten 25 hareket aktörü ile çevrim içi olarak gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler nitel yaklaşım yöntemi kullanılarak MAXQDA nitel analiz programı ile analiz edilmiştir. Çevreci hareket aktörlerinin dijital aktivizm faaliyetlerinin iklim krizi farkındalığı oluşturmada etkin bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Günlük yaşam pratikleri ve sosyal medya aracılığıyla gerçekleştirilen bireysel eylemler, çevresel konularda toplumsal duyarlılığın artırılmasına katkı sağlarken, bireysel düzeyde başlayan bu farkındalık, topluluk temelli eylemlere evrilerek kolektif hareketin de gelişimine katkı sağlayacaktır. Dijital aktivizm, iklim krizinden doğrudan etkilenecek genç kuşaklarla etkili bir iletişim kurulmasını sağlamaktadır. Gençlerin hem içerik üreticisi hem de hedef kitle olması, dijital mecralarda farkındalık yaratma kapasitesini artırmaktadır. Bununla birlikte, mevcut kampanya ve hareketlerin desteklenmesi gerektiği, bireysel üretim yerine kolektif desteğin etkili sonuçlar doğuracağı vurgulanmaktadır. İklim krizi farkındalığı ve mücadelesinde, yalnızca bireysel davranış değişikliklerine odaklanmanın yetersiz olduğu; küresel eşitsizlikler, ulusal ve uluslararası politikalar ile sistemsel yapılar gibi yapısal unsurların da kapsamlı bir şekilde ele alınması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, iklim krizine karşı bütüncül bir yaklaşım benimsenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the issue of identifying the role of environmental movement actors' digital activism activities in raising awareness of the climate crisis. Within the framework of new social movement theory, the aim is to determine the environmental movement actors' methods of combating the climate crisis, their roles in policy-making processes, their organisational practices, forms of action and strategies, and their digital activism activities. The main objective of the study is to determine the role of environmental movement actors' digital activism activities in raising awareness of the climate crisis. As a qualitative case study designed to determine the role of environmental movement actors' digital activism activities in raising awareness of the climate crisis, semi-structured interviews were conducted online with 25 movement actors who actively produce content on social media platforms. Data obtained from participants were analysed using the qualitative approach method with the MAXQDA qualitative analysis programme. It was determined that the digital activism activities of environmental movement actors play an effective role in raising awareness of the climate crisis. Individual actions carried out through daily life practices and social media contribute to increasing social awareness on environmental issues, while this awareness, which begins at the individual level, will evolve into community-based actions and contribute to the development of collective action. Digital activism facilitates effective communication with younger generations who will be directly affected by the climate crisis. The fact that young people are both content producers and the target audience increases the capacity to raise awareness in digital media. However, it is emphasised that existing campaigns and movements need to be supported and that collective support, rather than individual production, will yield effective results. In raising awareness and combating the climate crisis, it is stressed that focusing solely on individual behavioural changes is insufficient; structural elements such as global inequalities, national and international policies, and systemic structures must also be comprehensively addressed. In this context, adopting a holistic approach to the climate crisis is of paramount importance.