Türkiye'de matematik eğitimi alanında akran öğretimi yöntemini kullanan çalışmaların incelenmesi
An investigation of studies using peer instruction method in the field of mathematics education in Türkiye
- Tez No: 966995
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN EZENTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2002-2025(Ocak) yılları arasında matematik eğitiminde akran öğretimi yöntemi kullanılan makaleler ve lisansüstü tezlerin farklı değişkenler doğrultusunda dağılımlarını incelemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada verilerin analiz edilmesi için betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmalarda incelenecek olan değişkenler; çalışmaların yapıldıkları yıllar, çalışmaların türleri, çalışmaların yayımlandıkları dergiler ve üniversiteler, çalışmaların yayımlandıkları dil, çalışmaları yapan araştırmacıların cinsiyetleri, çalışmalarda kullanılan yöntemler, çalışmaların örneklem büyüklükleri, çalışmaların kullandığı çalışma grupları, çalışmalarda kullanılan veri toplama araçları, çalışmaların kullandıkları matematik konu alanları, çalışmaların sonuçları ve çalışmalardan ulaşılan önerilerdir. Bu araştırmanın yapılmasının amacı, matematik eğitiminde akran öğretimi yöntemi kullanılan makaleler ve lisansüstü tezlerin bir arada toplanması, araştırmada incelenecek farklı değişkenlerden elde edilecek bulguların ortaya konulması, sonraki zamanlarda ilgili konuyu araştırmak ve çalışma yapmak isteyen araştırmacılara katkı sağlaması olarak düşünülmektedir. Araştırmada kullanılmak üzere nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi yöntemi kullanılması uygun görülmüştür. Araştırmada toplanan verilerin analizi için doküman analizi yöntemine de uygun olarak betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, YÖK Ulusal Tez Merkezinde, Google Akademik, Eric ve Web of Science arama motorunda 2002-2025(Ocak) yılları arasında“Akran Eğitimi”,“Akran Öğretimi”,“Akran Öğretimi Yöntemi”, Akran Öğretimi Tekniği“, ”Akran Öğretimi Modeli“, ”Matematik Eğitimi“, ”Peer Tutoring“, ”Peer Teaching“, ”Reciprocal Peer Tutoring“, ”Peer-Assisted Learning“, ”Peer-Mediated Instruction“, ”Same-Age Peer Tutoring“, ”Cross-Age Peer Tutoring“, ”Mathematics Education" anahtar kelimeleri izinli makaleler ve lisansüstü tezler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem olarak anahtar kelimelere uygun olan 16 adet makale, 12 adet yüksek lisans tezi ve 2 adet doktora tezi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara doğrultusunda, en fazla sayıda makale ve lisansüstü tezin 2019 ve 2021 yılında yapıldığı, en fazla sayıda çalışma yapılan türün makale olduğu, konu ile ilgili en fazla sayıda çalışmaya sahip dergilerin Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi ve Elementary Education Online olduğu, en fazla sayıda çalışmaya sahip üniversitenin Gazi Üniversitesi olduğu, çalışmaların en fazla Türkçe dilinde yayımlandığı, çalışmaları yapan araştırmacıların cinsiyetlerine bakıldığında en fazla kadın araştırmacıların olduğu, en fazla kullanılan araştırma yönteminin nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması olduğu, çalışmalarda en fazla örneklem büyüklüğünün 0-20 arası olduğu, en çok sayıda çalışmanın yapıldığı grubun ortaokul 7. Sınıf öğrencileri olduğu, çalışmalarda en çok kullanılan veri toplama aracının başarı testi ve tutum ölçeği olduğu, en fazla çalışmanın yapıldığı matematik konusunun problemler olduğu, çalışmalarda en çok ulaşılan sonucun matematik eğitiminde akran öğretimi yöntemi kullanılmasının öğrencilerin matematik başarısında artış sağlayabileceği ve çalışmalarda en fazla üzerinde durulan önerinin matematik eğiminde kullanılacak akran öğretimi yöntemi çalışmalarında örneklem sayısı arttırılması olduğu olmuştur. Araştırmanın önerilerine bakılacak olunduğunda konu ile ilgili farklı matematik konularının kullanılması, farklı çalışma grupları ile araştırmaların yürütülmesi, farklı örneklem büyüklüklerinin kullanılması, veri toplama ve analiz yöntemlerinde farklı tekniklerin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the distribution of articles and postgraduate theses using the peer teaching method in mathematics education in Turkey between 2002 and 2025 (January) in terms of different variables. Descriptive analysis was used to analyse the data in the study. The variables to be examined in the studies are the years in which the studies were conducted, the types of studies, the journals and universities in which the studies were published, the language in which the studies were published, the genders of the researchers who conducted the studies, the methods used in the studies, the sample sizes of the studies, the study groups used in the studies, the data collection tools used in the studies, the mathematical subject areas used in the studies, the results of the studies, and the recommendations reached from the studies. The purpose of this research is to collect articles and postgraduate theses that use the peer teaching method in mathematics education, to present the findings obtained from the different variables to be examined in the research, and to contribute to researchers who wish to research and work on the subject in the future. The document analysis method, one of the qualitative research methods, was deemed appropriate for use in the research. The descriptive analysis method, which is also suitable for document analysis, was used to analyse the data collected in the research. The universe of the research consists of articles and theses published in the YÖK National Thesis Centre, Google Scholar, Eric, and Web of Science search engines between 2002 and 2025 (January) using the YÖK National Thesis Centre, Google Scholar, Eric, and Web of Science search engines. 'Reciprocal Peer Tutoring,' 'Peer-Assisted Learning,' 'Peer-Mediated Instruction,' 'Same-Age Peer Tutoring,' 'Cross-Age Peer Tutoring,' and 'Mathematics Education' were used to identify articles and postgraduate theses. In the study, 16 articles, 12 master's theses, and 2 doctoral theses that matched the keywords were used as the sample. According to the findings of the study, the highest number of articles and postgraduate theses were published in 2019 and 2021, the most common type of work was articles, the journals with the highest number of studies on the subject were the Bolu Abant İzzet Baysal University Faculty of Education Journal and Elementary Education Online, the university with the highest number of studies is Gazi University, the studies were mostly published in Turkish, when looking at the gender of the researchers conducting the studies, there were more female researchers, the most commonly used research method was case study from qualitative research methods, the most common sample size in the studies was between 0-20, the group with the highest number of studies was 7th grade middle school students, the most commonly used data collection tools in the studies are achievement tests and attitude scales, the most studied topic in mathematics is problems, the most frequently reached conclusion in the studies is that the use of peer teaching methods in mathematics education may increase students' mathematics achievement, and the most frequently emphasised recommendation in the studies is to increase the sample size in studies on peer teaching methods to be used in mathematics education. When considering the recommendations of the research, it is suggested that different mathematics topics be used, studies be conducted with different study groups, different sample sizes be used, and different techniques be employed in data collection and analysis methods.