El parmak dijital sinir kesilerinde ven konduitle desteklenmiş primer onarımın geleneksel primer onarımla karşılaştırılması
A comparative study of primary digital nerve repair with and without vein conduit in hand injuries
  1. Tez No: 967016
  2. Yazar: MEHMET ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Dijital sinir yaralanmaları, özellikle kesici-delici travmalara maruz kalan genç erişkinlerde sık görülen ve yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli patolojilerdir. Bu çalışmanın amacı, geleneksel primer (end to end) sinir onarımıyla; gerginlik olmamasına rağmen primer sinir onarımının etrafını ven conduitle sararak biyolojik kılıfın sinir iyileşmesine olan katkısını değerlendirmek; konduit uygulamasının rejenerasyon süreci üzerindeki etkilerini, klinik ve fonksiyonel sonuçlarla birlikte incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif klinik çalışmaya, el parmaklarında fleksör zon 2 dijital sinir kesisi nedeniyle opere edilen toplam 40 hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrılmıştır: Girişim grubunda (n=20), sinir uçları gerginliksiz geleneksel primer şekilde onarıldıktan sonra, mikrocerrahi ile ven kondüit ile onarım hattını sarma uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubunda (n=20) ise yalnızca gerginliksiz primer onarım yapılmıştır ven kondüitle sarma yapılmamıştır. Her iki grup; postoperatif 1., 3. ve 6. aylarda değerlendirilmiştir. Değerlendirme parametreleri şunlardır: Statik iki nokta ayırt etme testi (S2PD), Tinel belirtisinin pozitifliği, Soğuk intoleransı varlığı, Parmak kullanımından kaçınma düzeyi, Subjektif hasta memnuniyeti (5 basamaklı skala ile). Tüm değerlendirmeler aynı hekim tarafından standart bir protokole bağlı kalınarak yapılmıştır. Bulgular: Girişim grubunda (ven konduit uygulanan) 6. aya kadar yapılan tüm değerlendirme parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşme saptandı. Statik İki Nokta Ayırt Etme (S2PD) testi sonuçları, 1. ayda ortalama 8,10 ± 1,90 mm iken, 6. ayda 3,45 ± 1,54 mm'ye düşerek normal duyuya yakın değerlere ulaşmış ve bu iyileşme kontrol grubuna kıyasla anlamlı bulunmuştur (p < 0.001). Tinel belirtisi, girişim grubunda 1. ayda %35 pozitif iken, 6. ayda tamamen kaybolmuş; kontrol grubunda ise %20 hastada devam etmiştir (p = 0.032). Soğuk intoleransı, girişim grubunda 3. aydan itibaren tamamen ortadan kalkarken, kontrol grubunda 6. ayda %20 oranında devam ettiği tespit edilmiştir (p = 0.038). Parmak kullanımından kaçınma davranışı, girişim grubunda 6. ayda tüm hastalarda (%100)“asla kaçınmıyorum”düzeyine ulaşmış; kontrol grubunda bu oran %50'de kalmıştır (p = 0.007). Subjektif hasta memnuniyeti, girişim grubunda 6. ayda %100 oranında“memnunum”veya“çok memnunum”olarak raporlanırken; kontrol grubunda %30 hasta halen memnuniyetsizliğini sürdürmüştür (p = 0.004). Sonuç: Bu çalışma, gerginliksiz primer onarım sağlansa bile, ven konduit ile oluşturulan biyolojik mikroçevrenin sinir rejenerasyonunu optimize ettiğini ve iyileşme sürecini hem objektif hem subjektif açıdan olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ven konduit, özellikle dijital sinir onarımlarında komplikasyonları azaltma, nöroma oluşumunu engelleme ve hasta memnuniyetini artırma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Digital nerve injuries are common pathologies in young adults, especially due to sharp penetrating trauma, and can significantly impair quality of life. This study aimed to evaluate the contribution of a venous conduit, used as a biological sleeve, to nerve regeneration in cases where traditional tension-free end-to-end repair was performed. The effects of conduit application on the regeneration process were analyzed in conjunction with clinical and functional outcomes. Materials and Methods: This prospective clinical study included 40 patients operated on for digital nerve injuries in flexor zone 2 of the fingers. Patients were randomized into two groups. In the intervention group (n=20), after a conventional tension-free end-to-end nerve repair, the repair site was circumferentially wrapped with a venous conduit using microsurgical techniques. In the control group (n=20), only a tension-free primary repair was performed without the use of a venous conduit. Both groups were evaluated postoperatively at the 1st, 3rd, and 6th months. The evaluation parameters were: • Static two-point discrimination test (S2PD), • Positivity of Tinel's sign, • Presence of cold intolerance, • Degree of avoidance in finger use, • Subjective patient satisfaction (assessed using a 5-point Likert scale). All evaluations were conducted by the same physician according to a standardized protocol. Results: In the intervention group (with venous conduit), statistically significant improvements were observed in all assessment parameters up to the 6th month. Static Two-Point Discrimination (S2PD) scores decreased from a mean of 8.10 ± 1.90 mm at the 1st month to 3.45 ± 1.54 mm at the 6th month, approaching normal sensory values, and this improvement was found to be statistically significant compared to the control group (p < 0.001). Tinel's sign was positive in 35% of the intervention group at the 1st month but completely disappeared by the 6th month, while it persisted in 20% of the control group (p = 0.032). Cold intolerance was completely resolved in the intervention group by the 3rd month, whereas it persisted in 20% of the control group at the 6th month (p = 0.038). Avoidance of finger use reached“never avoid”status in 100% of patients in the intervention group by the 6th month, while this rate was only 50% in the control group (p = 0.007). Subjective patient satisfaction reached 100%“satisfied”or“very satisfied”in the intervention group by the 6th month, compared to 30% dissatisfaction still present in the control group (p = 0.004). Conclusion: This study demonstrates that even when tension-free primary repair is achievable, creating a biological microenvironment using a venous conduit enhances nerve regeneration and positively influences the recovery process both objectively and subjectively. Venous conduits may help reduce complications, prevent neuroma formation, and increase patient satisfaction, especially in digital nerve repairs.