Proje tabanlı öğrenme yönteminin öğrencilerin iklim okuryazarlığına etkisi
Effect of project-based learning method on students' climate literacy
- Tez No: 967017
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı proje tabanlı öğrenme yönteminin öğrencilerin iklim okuryazarlığına etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda hem nitel hem de nicel veri toplama tekniklerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem desenlerinden gömülü desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubu olarak Trabzon ili Ortahisar İlçesindeki bir ortaokulda 33 7.sınıf öğrencisi olası olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örneklem tekniği ile seçilmiştir. Nicel veri toplama aracı olarak, Görgülü ve Aslan (2020) tarafından geliştirilen“İklim Okuryazarlığı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“İklim Değişliği Bilgi Testi”işe koşulmuştur. Nitel verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS23.0 paket program ile analiz edilmiştir. Nitel veriler içerik analizi ile yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular proje tabanlı öğrenme yönteminin öğrencilerin iklim okuryazarlık seviyelerini arttırdığını göstermektedir. Öğrencilerin başarı durumuna bakıldığında proje tabanlı öğrenme yöntemi ile akademik başarılarının arttığı görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin proje sürecinde eğlendikleri, farklı kaynakları inceleme, etkili iş birliği, verileri çözümleme, sunu yapma gibi becerilerinin geliştiği anlaşılmıştır. Proje tabanlı öğrenme sürecinin, öğrencilerin yeni kavramlar öğrenmelerinde, iklim değişikliği konusunda olumlu tutum geliştirmelerinde, farklı derslerde de kullanılmasında, sosyal bilgiler dersine karşı olumlu tutum geliştirilmesinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle iklim değişikliği eğitimlerinde proje tabanlı öğrenme yönteminin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the project-based learning method on students' climate literacy. For this purpose, an embedded design, which is a mixed method design in which qualitative and quantitative data collection techniques are used together, was used. The study group of the research consisted of 33 7th grade students studying at a secondary school in the Ortahisar district of Trabzon province, using the convenience sampling technique, which is one of the non-probability sampling methods. The“Climate Literacy Scale”developed by Görgülü and Aslan (2020) and the“Climate Change Knowledge Test”prepared by the researcher were used as quantitative data collection tools. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used to collect qualitative data. The obtained quantitative data were analyzed using the SPSS23.0 package program. The qualitative data were interpreted using content analysis. The findings show that the project-based learning method increases the climate literacy levels of students. When the students' achievement levels are examined, it is seen that their academic achievement increases with the project-based learning method. Additionally, students were observed to enjoy the project process and developed skills such as reviewing diverse sources, collaborating effectively, analyzing data, and making presentations. The project-based learning process was found to be effective in helping students learn new concepts, develop positive attitudes about climate change, integrate climate change into other courses, and develop positive attitudes in social studies. Based on these results, the use of project-based learning in climate change education is recommended.