El bileği ve parmakların ekstrensek ekstensör kas güçlerinin restorasyonu için yapılan tendon transferlerinin sonuçları
Results of tendon transfers for restoration of extri̇nsi̇c extensor muscle functi̇ons of wrist and hand fingers
  1. Tez No: 623723
  2. Yazar: FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN MANOUCHEHR ESKANDARİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: El bileği ve parmakların ekstensör mekanizmasındaki kayıplar, günlük hayatta kavrama-tutma-bırakma eylemlerin gerçekleştirilmesinde ve bu eylemlerin kuvvetinde zaafiyete ve ayrıca ciddi kozmetik problemlere yol açan ve bu nedenle ciddi morbidite yaratan klinik tablolardır. Bu durumlarda, etiyolojileri ne olursa olsun, tedavi seçenekleri arasındaki son tercih tendon transferleridir. Bunun temel sebebi tendon transferinin bir feda ediş girişimi olmasıdır. El ekstensör mekanizmasındaki problemler için uygulanan tendon transferlerinin diğer transferlere göre daha öngörülebilir sonuçlara sahip olduğu öne sürülmektedir. Bununla birlikte transfer gerginliğinin nasıl ayarlanması gerektiği ve sonuçlar üzerindeki etkileri konusu halen belirsizdir. Bu yüzden klinikten kliniğe, cerrahiyi gerçekleştiren kişiden kişiye ve hastadan hastaya değişen sonuçlar bildirilmektedir. Bu çalışmada el bileği ve parmaklarda ekstensör mekanizma restorasyonu için tendon transferi yapılan hastalarda ayarlanan gerginliğin tüm yönlerdeki etkilerini ve gelişebilen fonksiyonel yetersizliklerin hastalardaki subjektif ve objektif bulgularla ilişkisini araştırdık. Yöntem: 01.09.2007 ile 01.02.2019 tarihleri arasında el bileği ve parmakların ekstensiyon mekanizmasındaki yetmezlik nedeniyle polikliniğe başvuran hastalara ait bilgiler dijital arşiv sisteminden retrospektif olarak derlendi. Çalışma planı içerisinde yer alan hastaların değerlendirilmesi geldikleri son poliklinik kontrollerinde yapıldı. Çalışmaya toplamda 65 (46 erkek, 19 kadın) hasta dahil edildi. Ortalama yaş 30,8±17,8 yıl, ortalama takip süresi ise 47,4±34,4 ay idi. Hastalar etiyolojik olarak periferik sinir sistemi hasarı (n: 35), kas-tendon ünitesi hasarı (n: 22), ve santral sinir sistemi hasarı (n: 8) olarak 3 ana gruba ayrıldı. Hastalarda toplam 124 ekstensiyon fonksiyon restorasyonu (51 başparmak ekstansiyonu, 39 diğer parmak/lar ekstensiyonu ve 34 el bilek ekstansiyonu) yapılmıştı. Tüm yönlerde eklem hareket açıklıkları, kavrama, sıkıştırma (pinç) güçleri, QDASH ve Mayo El Bileği skorları ve sübjektif memnuniyet skorları değerlendirildi. Etiyoloji, restore edilen fonksiyon, kullanılan tendon, zaman, yaş gibi farklı değişkenler temelinde istatistiksel analizler yapıldı. Ek olarak meslek değişikliği sorgulandı ve bunun sebebi ile ilgili analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Deficiencies of the extensor mechanism of the wrist and fingers are clinical pictures that lead to weakness in performing grip-hold-release actions in everyday life, as well as serious cosmetic problems, and therefore create serious morbidity. In these cases, regardless of their etiology, tendon transfers are the last choice among the treatment options as these procedures require scarification of a healthy function. It is suggested that the tendon transfers applied for the hand extensor problems have more predictable results than other transfers. However, the issue of how to adjust the transfer tension and its effects on the clinical results is still unclear. Therefore, results varying from clinic to clinic, from the surgeon to surgeon, and from patient to patient are reported. In this study, we investigated the effects of transfer tension in all fields of clinical outcomes and the relationships among functional deficiencies and subjective and objective findings in patients who underwent tendon transfer for restoration of the extensor mechanism in the wrist and fingers. Patients and Methods: The information belonging to the patients who applied due to the deficiency of the wrist and fingers extensor mechanism between 01.09.2007 and 01.02.2019 were compiled retrospectively from the digital archive system. The evaluation of the patients regarding the study plan was made during their last outpatient clinic controls. A total of 65 (46 males, 19 females) patients were included into the study. The mean age was 30.8 ± 17.8 years, and the mean follow-up duration was 47.4 ± 34.4 months. Etiologically, the patients were divided into 3 main groups as peripheral nervous system damage (n: 35), muscle-tendon unit damage (n: 22), and central nervous system damage (n: 8). A total of 124 extension function restorations (51 thumb extension, 39 other fingers extension and 34 wrist extension) were performed. Joint range of motion, grip and pinch strengths, QDASH and Mayo Wrist scores and subjective satisfaction scores were evaluated. Statistical analyzes were performed based on different variables such as etiology, restored function, donor muscle, time of onset to operation and age. In addition, the change in profession was questioned and analyzed.