Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA)'nde kemik mineral bozukluğu ile ilişkili risk faktörleri: Kronik inflamasyon, fibroblast büyüme faktörü-23 (fgf-23)?
Risk factors associated with bone mineral disorder in familial mediterranean fever: Chronic inflammation, fibroblast growth factor-23
- Tez No: 967034
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA), tekrarlayan inflamatuar ataklarla seyreden otoinflamatuar bir hastalıktır. İnflamatuvar süreçlerin, AAA hastalarında kemik mineral dansitesi (KMD) üzerindeki etkisi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, AAA tanılı premenopozal kadınlar ve 50 yaş altı erkek bireylerde, kemik mineral metabolizmasındaki değişikliklerin Fibroblast Büyüme Faktörü-23 (FGF-23) düzeyleri ile kronik inflamasyon göstergeleri olan IFN-γ ve Serum Amiloid A (SAA) ile ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, prospektif olarak tasarlanan bu çalışmada, Tel Hashomer kriterlerine göre AAA tanısı almış ve 18 yaş üstü; 41 dirençli, 41 duyarlı toplam 82 katılımcı değerlendirilmiştir. L1-L4, femur boynu ve femur total bölgelerine ait KMD, Dual Enerji X-Ray Absorpsiyometri yöntemiyle ölçülmüş, IFN-γ ve FGF-23 düzeyleri ELISA ile, SAA düzeyleri ise nefelometrik yöntemle analiz edilmiştir. Veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: AAA olgularının bir kısmında, bilinen risk faktörleri olmaksızın Z skoru beklenenin altında saptanmıştır. IFN-γ, FGF-23 ve SAA düzeyleri ile KMD arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Cinsiyete göre KMD değerlerinde bölgesel farklılıklar gözlenmiş; erkeklerde L1-4, kadınlarda ise femur bölgesi daha olumsuz etkilenmiştir. Laktat dehidrogenaz düzeyleri, Z skoru ≤ -2 olanlarda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sonuç: AAA'ya özgü inflamatuvar süreçlerin kemik mineral yoğunluğunu etkileyebileceği düşünülmektedir. IFN-γ, FGF-23 ve SAA gibi biyobelirteçlerin KMD üzerindeki etkilerini netleştirmek için daha geniş, uzun süreli ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autoinflammatory disease characterized by recurrent inflammatory attacks. The effects of inflammatory processes on bone mineral density (BMD) in patients with Familial Mediterranean Fever (FMF) have not yet been fully elucidated. In this study, the relationship between changes in bone mineral metabolism and the levels of Fibroblast Growth Factor-23 (FGF-23), as well as chronic inflammation markers Interferon gamma (IFN-γ) and Serum Amyloid A (SAA), was investigated in Familial Mediterranean Fever (FMF) patients who are premenopausal women and males under the age of 50. Materials and Methods: In this single-center, prospectively designed study, a total of 82 participants, 41 resistant and 41 susceptible, over the age of 18 years and diagnosed with FMF according to Tel Hashomer criteria, were evaluated. BMD of L1-L4, femoral neck and femur total regions were measured by Dual Energy X-Ray Absorptiometry. IFN-γ and FGF-23 levels were analyzed by ELISA and SAA levels were analyzed by nephelometric method. Data were analyzed by statistical methods. The data were evaluated using statistical methods. Results: In a portion of FMF patients, Z scores were found to be below the expected level despite the absence of known risk factors. No statistically significant correlation was found between IFN-γ, FGF-23, and SAA levels and BMD. Regional differences in BMD by sex were observed; the L1-4 region was more adversely affected in males, and the femoral region in females. Lactate dehydrogenase levels were significantly higher in patients with Z scores ≤ -2. Conclusions: FMF specific inflammatory processes are thought to affect bone mineral density. Larger, long term, and multicenter studies are needed to clarify the effects of biomarkers such as IFN-γ, FGF-23, and SAA on BMD.