İç basınç ve araç yükü altında çalışan pnomatik tekerlerin doğrusal olmayan sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Nonlinear finite element analysis of radial tires under inflation pressure and vertical footprint loading
- Tez No: 96705
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ KARADENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Pünomatik tekerler kompozit malzemelerin ticari olarak ilk başarılı olan uygula maları olmakla birlikte, yapısında birbirlerinden çok farklı mekanik özelliklere sahip malzemeler olması, tekerin geometrisi ve birlikte çalıştığı araç bileşenlerinin etkisi açısından analizi oldukça zor bir yapıdır. Analizde yapının bütün bileşenleri kendi me kanik özellikleri ve yük taşıma karakteristikleri bütün ayrıntıları ile dikkate alınmıştır. Gövde ve kuşak katmanlarının kompozit yapısı eşdeğer malzeme modeli yaklaşımı ile modellenmiştir. Kauçukdan yapılmış bölümler için Mooney Rivlin malzeme modeli kullanılmıştır. Yapıyı modellemek için sağladığı avantajlar nedeniyle Total Lagrangian formülasyonu kullanılmıştır. Teker-jant ve teker-yol temas problemleri, analizde quasi- statik sürtünmesiz temas olarak modellenmiştir. Yol ve jantın rijit oldukları varsayıl mıştır. Anahtar Kelimeler : Lineer olmayan sonlu elemanlar analizi, Teker, Kauçuk, Total Lagrangian, Lineer olmayan malzeme davranışı, Geometrik olarak lineer olmama VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nonlinear Finite Element Analysis of Radial Tires Under Inflation Pressure and Vertical Footprint Loading. Pneumatic tire is commercially very first successful application of composite ma terials, and also represents one of the most formidable challenges in structural design due to its complex material behaviour and relations among its components. In order to take their material behaviour and load carrying characteristics into account in the analyses all the structural components of a radial tire were considered. Material prop erties of carcass and belt structure were calculated by equivalent material model, Total Lağrangian formulation was used in the model due to its advantage at the analysis of large deforming composite structures. Tire-rim and tire-road contact problems were modeled as a quasi-static frictionless contact problem. Rim and road were assumed to behave like a rigid material. Key Words : Nonlinear finite element analysis, Tire, Rubber, Total Lagrangian formulation, Con tact problem, Material Nonlinearity, Geometric nonlinearity VII