Non spesifik kronik bel ağrılı otomotiv fabrikası işçilerinde ergonomi eğitimi ve egzersizin etkinliği: Randomize kontrollü çalışma
Effectiveness of ergonomics training and exercise in automotive factory workers with non-specific chronic low back pain
  1. Tez No: 967050
  2. Yazar: KÜBRA TOSYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı non spesifik kronik bel ağrılı otomotiv fabrikası işçilerinde ergonomi eğitimiyle birlikte verilen egzersiz eğitiminin etkinliğinin incelenmesidir. Çalışmaya İrlanda-Galway'de bulunan otomotiv fabrikasında çalışan, dahil edilme kriterlerini sağlayan toplam 56 gönüllü işçi dahil edildi. İşçiler randomize edilerek kontrol ve egzersiz gruplarına ayrıldı. Tüm katılımcılara ergonomi eğitimi verilirken egzersiz grubundaki katılımcılara 12 hafta boyunca haftada 3 gün egzersiz eğitimi verildi. Katılımcılar tedavi öncesi ve tedavi sonrası sosyo demografik form, Vizüel Analog Skalası, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Pittsburgh Uyku Kalitesi Anketi, Oswestry Bel Ağrısı Ölçütü, Yorgunluk şiddet ölçeği ve Manuel Kas Testi ile değerlendirildi. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası grup içi değerlendirmelerde ağrı, fiziksel aktivite, fonksiyonellik, yorgunluk ve uyku kalitesinde her iki grupta da anlamlı bir fark elde edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effectiveness of exercise training combined with ergonomics training in automotive factory employees with non-specific chronic low back pain. In the study, A total of 56 voluntary employees who met the inclusion criteria and were employed at the automotive factory in Galway- Ireland were included. Employees were randomized and divided into control and exercise groups. While all participants received ergonomics training, participants in the exercise group received exercise training 3 days a week for 12 weeks. Participants were evaluated before and after treatment using a sociodemographic form, Visual Analog Scale, International Physical Activity Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index, Oswestry Low Back Pain Disability Index, Fatigue Severity Scale, and Manual Muscle Test. Significant differences were observed in pain, physical activity, functionality, fatigue, and sleep quality within both groups in pre- and post-treatment evaluations p0.05).