Tofasitinib indüklü kardiyotoksik etkinin İn Vivo yöntemlerle araştırılması
Investigation of tofacitinib-induced cardiotoxic effects by In Vivo methods
  1. Tez No: 967049
  2. Yazar: AYLA KENAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÖZHAN, DOÇ. DR. MAHMUT FIRAT KENANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Janus kinaz (Janus Kinase, JAK) inhibitörü ilaçlardan tofasitinib, hücrede sinyal dönüştürücü ve transkripsiyon aktivatör (Signal Transducer and Activator of Transcription, STAT) yolağının fosforilasyonunun inhibisyonu ile inflamasyon kaynaklı doku nekrozu ve organ hasarı engeller. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration, FDA) tarafından 2012 yılında romatoid artrit ve ülseratif kolit gibi hastalıkların tedavisi için onaylanan tofasitinib, Covid-19 pandemi sürecinde kullanılmıştır. Bildirilen advers etkiler arasında; lösemi, tromboz, kaposi sarkomu, hepatosellüler hasar ve pulmoner nodül oluşumu ile ani nefes darlığı, göğüs ağrısı, kalp krizi raporlarına istinaden kardiyovasküler etkileri ciddidir ve kardiyotoksisitenin aydınlatılmasında çalışmalar kısıtlıdır. Tez çalışmasında, 15 erkek yetişkin Wistar albino türü sıçanlara subakut 28 günde 1 mg/kg ve 10 mg/kg dozlarda oral gavajla tofasitinib uygulanmış ve maruziyet bitiminde kalp dokusunda ve plazmada morfolojik, histolojik ve biyokimyasal analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tofacitinib, a Janus kinase (JAK) inhibitor, prevents inflammation-induced tissue necrosis and organ damage by inhibiting the phosphorylation of the signal transducer and activator of transcription (STAT) pathway in the cell. Approved by the US Food and Drug Administration (FDA) in 2012 for the treatment of diseases such as rheumatoid arthritis and ulcerative colitis, tofacitinib has been used during the Covid-19 pandemic. Among the reported adverse effects, cardiovascular effects are serious, with reports of leukemia, thrombosis, Kaposi's sarcoma, hepatocellular damage, and pulmonary nodule formation, as well as sudden shortness of breath, chest pain, and heart attack. Studies are limited in elucidating cardiotoxicity. In this study, tofacitinib was administered to 15 male adult Wistar albino rats by oral gavage at doses of 1 mg/kg and 10 mg/kg for subacute 28 days and morphological, histological and biochemical analyses were performed on heart tissue and blood at the end of exposure.