Amediye (Duhok/Irak) ilçesinde ulaşım ağının turizm gelişimine etkisi
The effect of transportation network on tourism development in Amediye (Duhok/Iraq) district
  1. Tez No: 967096
  2. Yazar: AKRAM MOHAMMED TAHER HESHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KANTÜRK YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 554
Özet
Ulaşım ağı, kalkınmanın çeşitli alanlarını doğrudan etkileyen temel bir unsurdur. Özellikle turizm sektörünün gelişmesi büyük ölçüde, ziyaretçilerin turistik destinasyonlara kolay ve güvenli erişim sağlamasına bağlıdır. Bu çalışma da Irak'ın kuzeyinde yer alan ve doğal, beşerî, tarihî ve dini turizm kaynakları açısından zengin olan Duhok iline bağlı Amediye ilçesinde ulaşım ağının gelişimi ile turizm faaliyetlerindeki büyüme arasındaki ilişki incelenmiştir. Amediye ile ilgili daha önce tezler yapılmasına rağmen, ulaşım ve turizm konularını birlikte ele alan bir çalışmanın bulunmaması çalışmayı değerli kılmaktadır. Çalışma nicel ve nitel yöntemleri bir arada kullanan karma yöntem ile hazırlanmıştır. Araştırma, mekânsal ve zamansal verilerin yanı sıra, turistlere uygulanan 358 anket ve yerel halk ile yetkililerle yapılan 30 görüşmeden elde edilen verilere dayanmaktadır. Veriler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve istatistiksel analiz yazılımları (SPSS ve AMOS) kullanılarak analiz edilmiştir. Ulaşım ağının gelişimi 1955 öncesi, 1956–1980, 1981–2003 ve 2004–2024 dönemleri şeklinde ele alınmıştır. İlçede toplam 48 turistik alan bulunmaktadır. Bunların 29'u doğal, 19'u tarihî ve dini nitelikte alanlardır. Doğal alanların çoğuna ulaşımı sağlayan kırsal yolların dar, aydınlatmasız, yönlendirme levhalarından yoksun ve güvenlik açısından yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, otoparklar ve iç ulaşım hizmetleri gibi yardımcı ulaştırma hizmetlerinin de yetersiz olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, ulaşım ağındaki gelişmeler Amediye ilçesindeki turizmi canlandırmış olsa da, bütünleşik planlama eksikliği, yolların dengesiz dağılımı ve kurumlar arası koordinasyon yetersizliği gibi sorunlar devam etmektedir. Çalışma, kırsal yolların iyileştirilmesi, destekleyici altyapının güçlendirilmesi ve ulaşım ile turizm sektörleri arasında CBS tabanlı ortak planlama yapılmasını önermektedir. Bu şekilde, ilçede sürdürülebilir ve dengeli bir turizm kalkınması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The transportation network is a fundamental element that directly impacts various areas of development. The development of the tourism sector, in particular, depends largely on visitors providing easy and safe access to tourist destinations. This study aims to examine the relationship between the development of the transportation network and the growth of tourism activities in Amadiye, a district of Duhok Province in north of Iraq, a region rich in natural, human, historical, and religious tourism resources. Although there have been previous dissertations on Amadiye, the study was deemed worthy because no study has addressed transportation and tourism together. The study was conducted using a mixed method approach, combining quantitative and qualitative methods.The research is based on spatial and temporal data, as well as data obtained from 358 surveys conducted with tourists and 30 interviews with local residents and officials. The data were analyzed using Geographic Information Systems (GIS) and statistical analysis software (SPSS and AMOS). The development of the transportation network was examined in the periods before 1955, 1956–1980, 1981–2003, and 2004 2024. There are a total of 48 tourist areas in the district. Of these, 29 are natural areas and 19 are historical and religious sites. It was found that the rural roads providing access to most of the natural areas are narrow, unlit, lack directional signs, and are inadequate in terms of safety. Additionally, it was determined that auxiliary transportation services such as parking lots and internal transportation services are also inadequate. In conclusion, although developments in the transportation network have revitalized tourism in the Amediye district, problems such as lack of integrated planning, uneven distribution of roads, and insufficient inter-agency coordination continue. The study recommends improving rural roads, strengthening supporting infrastructure, and conducting GIS-based joint planning between the transportation and tourism sectors. In this way, sustainable and balanced tourism development can be achieved in the district.