Türk hukukunda yapı denetim sistemi
The building inspection system in Turkish law
- Tez No: 967109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL IŞIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye'nin aktif deprem kuşağında yer alması ve yapılaşmanın büyük oranda riskli bölgelerde yoğunlaşması, yapı güvenliğinin kamu yararı açısından hayati önemde olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, yapı üretim sürecinde etkin ve bağımsız bir denetim sisteminin gerekliliği, yaşanan büyük depremlerle daha da belirgin hale gelmiştir. 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ile 2001 yılında yapı denetim sistemi kurumsallaştırılmış; bu sistem aracılığıyla özel hukuk tüzel kişiliğine sahip yapı denetim kuruluşları aracılığıyla yapıların kontrol edilmesi hedeflenmiştir. Ancak uygulamada karşılaşılan hukuki ve idari sorunlar, yapı denetimi faaliyetinin sadece teknik değil aynı zamanda hukuki ve kamusal bir süreç olarak ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışma, yapı denetiminin tarihsel gelişimi, yasal temelleri, paydaşları, idari yaptırımlar ile hukuki ve cezai sorumluluklar başlıkları altında yapı denetim sistemi anlatılmakta; mevcut eksiklikleri tespit ederek daha etkili bir sistemin inşasına yönelik önerilerde bulunmaktadır. Tezde ulaşılan sonuçlar, yapı denetiminin yalnızca bir kontrol mekanizması değil; aynı zamanda bireyin yaşam hakkı, sağlıklı çevrede yaşama hakkı ve mülkiyet hakkı gibi temel haklarının güvencesi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey's location on an active earthquake fault line and the concentration of construction activities in high-risk regions underscore the critical importance of building safety as a matter of public interest. In this context, the necessity for an effective and independent inspection system in the construction process has become increasingly evident following major earthquakes. With the enactment of Law No. 4708 on Building Inspection in 2001, the building inspection system was institutionalized, aiming to ensure the control of structures through building inspection organizations possessing legal entity status under private law. However, legal and administrative challenges encountered in practice demonstrate that building inspection is not only a technical process but also a legal and public one. This study examines the building inspection system through its historical development, legal foundations, stakeholders, administrative sanctions, and civil and criminal liabilities; it identifies existing deficiencies and offers recommendations for the establishment of a more effective system. The findings of the thesis reveal that building inspection is not merely a regulatory mechanism, but also a safeguard for fundamental rights such as the right to life, the right to live in a healthy environment, and the right to property.