Unveiling Shakespearean inspirations in the literary landscape of Layla Alammar's novels: An analytical study of intertextuality in Silence Is A Sense and The Pact We Made
Layla Alammar'ın romanlarının edebi dünyasında Shakespeare'den esinlenmelerin ortaya çıkarılması: Silence Is A Sense ve The Pact We Made eserlerinde metinlerarasılığın analitik bir incelemesi
  1. Tez No: 967108
  2. Yazar: MOHAMMAD SABANEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasının sonraki bölümü, Layla AlAmmar'ın The Tempest ve Hamlet'ten alınan Shakespeare temalarını Arap dünyasına özgü yerel bakış açılarıyla nasıl dönüştürdüğünü ele almaktadır. Metinlerarasılık analizi, AlAmmar'ın Silence is a Sense ve The Pact We Made adlı eserlerinde Shakespeareyen motifleri travma, yerinden edilme, toplumsal cinsiyete dayalı baskı ve postkolonyal kimlik temalarını ifade etmek amacıyla nasıl kullandığını inceleyen temel yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu tez, Arap kadın edebiyatı çalışmaları ile Shakespeare metinlerarasılığı arasındaki önemli bağlantıları ortaya koyarak feminist çalışmalar, küresel Shakespeare araştırmaları ve postkolonyal hareketler alanlarında bilgi birikimini zenginleştirmektedir. Uyarlama süreci, bir yandan yeni bir sanatsal üretim ortaya çıkarırken diğer yandan bireylerin mekâna yönelik hak iddiası kurmalarına ve kimliklerini yeniden bütünleştirmelerine aracılık ederek bir tür politik harekete dönüşmektedir. Bu çalışmada temel sav, Shakespeare'in eserlerinin iktidar, adalet ve kimlik üzerine evrensel tartışmalar sunduğunu; ancak Batı dışı uyarlamaların bu içeriklere ek anlamlar yüklediğini ortaya koymaktadır. Özellikle Arap coğrafyasında, Güney Asya'da ve Karayipler'deki uyarlamalar aracılığıyla Shakespeare karakterleri, tarihsel iktidar yapılarının günümüzde hâlen etkisini sürdürmesine karşı kültürel direncin sembolleri hâline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The subsequent part of this thesis sheds light on how Layla AlAmmar transforms Shakespearean themes from The Tempest and Hamlet using her locally relevant perspectives on the Arab world. Intertextual analysis serves as the core method which analyzes how AlAmmar uses Shakespearean motifs in Silence is a Sense and The Pact We Made to express themes of trauma as well as displacement and gendered oppression and postcolonial identity. This thesis creates crucial links between studies of Arab female literary works and Shakespearean intertextuality that enhances knowledge across feminist studies and global Shakespeare scholarship and postcolonial movements. The process of adaptation creates novel art while becoming a political movement that helps people regain their voice through establishing claim to space and reintegrating individual identity. In this dissertation the main argument establishes that Shakespearean works present universal discussions about power and justice and identity but non-Western adaptations produce additional significance to the content. Through adaptations mainly in Arab locations and South Asian and Caribbean regions Shakespeare's characters become symbols of postcolonial power which demonstrate cultural persistence against these historical power structures that remain active in modern times.