Kurumsal itibar ve imajın sağlık çalışanlarının iş performansı ve örgütsel bağlılığı üzerindeki etkisi: Özel bir hastane örneği
The effect of corporate reputation and image on job performance and organizational commitment of healthcare employees: The case of a private hospital
  1. Tez No: 967135
  2. Yazar: IŞIL AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, kurumsal itibar ve imajın sağlık çalışanlarının iş performansı ve örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, İstanbul'da faaliyet gösteren özel bir hastanede görev alan 288 sağlık çalışanına dört bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Anket verileri SPSS 25.0 programı aracılığıyla analiz edilmiş olup istatistiksel anlamlılık testlerinden; Açıklayıcı Faktör Analizi, T-testi, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Korelasyon analizi gibi testler kullanılmıştır. Bu kapsamda, çalışma bulguları tüm hipotezleri kısmen desteklemiş ve kurumsal itibar ve imaj algıları ile iş performansı ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasında güçlü ilişkiler bulunduğu ve bazı demografik özelliklerin de bu algı ve davranışları etkileyebileceği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, kurumsal itibar ve örgütsel bağlılık, kurumsal imaj ve iş performansı, kurumsal imaj ve örgütsel bağlılık, iş performansı ve örgütsel bağlılık ölçeklerinin boyutları arasında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Çalışma bulgularına göre; kurum içinde iletişim kanallarının aktif tutulması, çalışanların kurumsal amaçlar ve başarılar konusunda devamlı bilgilendirilmesi, sosyal ve psikolojik destek sistemlerinin iyileştirilmesi çalışan memnuniyeti ile iş performansını artıracaktır. Ayrıca, olumsuz kurum imajının sebep olduğu üretkenlik karşıtı iş davranışının azaltılması adına periyodik bir biçimde memnuniyet ve algı düzeylerinin tespiti için araştırmalar yapılmalı, meydana gelen problemler hızlı ve etkili bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. Bu önerilerin göz önünde bulundurulması sağlık kurumlarının hem çalışan bağlılığı hem de hizmet kalitesinde sürdürülebilir iyileşmeler sağlanmasına imkân sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of corporate reputation and image on the job performance and organizational commitment of healthcare employees. For this purpose, a four-section questionnaire was administered to 288 healthcare employees working in a private hospital in Istanbul. The questionnaire data were analyzed through the SPSS 25.0 program, and Explanatory Factor Analysis, T-test, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis Wallis and Correlation analysis were used as statistical significance tests. The study findings supported all hypotheses partially and revealed that there are strong relationships between corporate reputation and image perceptions and job performance and organizational commitment levels, and that some demographic characteristics may also affect these perceptions. There were significant differences between the dimensions of corporate reputation and organizational commitment, corporate image and job performance, corporate image and organizational commitment, and job performance and organizational commitment scales. Keeping active communication channels within the organization, informing employees about organizational goals and achievements, and improving social and psychological support systems will increase employee satisfaction and job performance. To reduce counterproductive work behavior caused by a negative corporate image, periodic questionnaires should be conducted to determine satisfaction and perception levels, and problems should be addressed quickly and effectively. Considering these recommendations will enable healthcare institutions to achieve sustainable improvements in both employee engagement and service quality.