Eksternal ventriküler drenajlı hastaların kanıta dayalı bakım uygulamaları: Hemşirelerin bilgi düzeylerine yönelik bir ölçek geliştirme çalışması
Evidence-based care practices for patients with external ventricular drainage: A scale development study for nurses' knowledge levels
- Tez No: 967134
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerin eksternal ventriküler drenajı olan hastaların hemşirelik bakımında kanıta dayalı uygulamalara yönelik bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla yapılan bir ölçek geliştirme çalışmasıdır. Materyal ve Metot: Araştırma metadolojik ve tanımlayıcı özellikte yapılmıştır. Bu araştırma Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde acil servis, cerrahi-dahili servisler ve yoğun bakımda çalışan 247 hemşirenin katılımı ile Nisan-Eylül 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Eksternal Ventriküler Drenajlı Hastaların Kanıta Dayalı Bakım Uygulamalarına Yönelik Hemşirelerin Bilgi Düzeyi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Ölçeğin gelişim sürecinde; literatür taranarak soru havuzu oluşturulmuş, hemşirelik alanında uzmanların görüşleri alınmış ve gerekli düzenlemeler sonucunda hedef gruba ölçek uygulanmıştır. Daha sonra ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Veriler IBM SPSS v23 ve IBM AMOS v24 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research is a scale development study conducted to measure nurses' knowledge levels regarding evidence-based practices in the nursing care of patients with external ventricular drainage. Material and Method: The research was methodological and descriptive. This study was conducted between April and September 2024 with the participation of 247 nurses working in the emergency department, surgical and internal medicine wards, and intensive care units at Samsun Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center. Data were collected using an“Introductory Information Form”and the“ Nurses' Knowledge Level Scale for Evidence-Based Care Practices for Patients with External Ventricular Drainage”. During the scale development process, an item pool was created by reviewing the literature, opinions of nursing experts were obtained, and the scale was applied to the target group after necessary adjustments. Validity and reliability analyses were then conducted. Data were analyzed using IBM SPSS v23 and IBM AMOS v24.