HRNS ve bulanık çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak risk haritalama: İple erişim teknisyenleri üzerine bir çalışma
Risk mapping using HRNS and fuzzy multi-criteria decision-making methods: A study on rope access technicians
- Tez No: 967136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BARIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Industrial and Industrial Engineering, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Endüstriyel iple erişim; halat ve ilgili ekipmanlar kullanılarak, çalışılacak alana güvenli bir şekilde ulaşmayı ve çalışma sırasında destek sağlamayı amaçlayan bir yüksekte çalışma yöntemidir. Her ne kadar güvenli bir sistem olarak kabul edilse de bu meslek grubunun doğasında ciddi riskler barındırmaktadır. Bu çalışmada, söz konusu risklerin ayrıntılı biçimde analiz edilmesi ve en uygun koruyucu önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Risk değerlendirmesinde HRNS yöntemi kullanılmış, elde edilen veriler IBM SPSS programı aracılığıyla istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, uzman görüşlerinden elde edilen verilere dayalı olarak, kriter ağırlıklandırması için Bulanık CRITIC yöntemi; en uygun koruyucu önlemlerin belirlenmesi için ise Bulanık TOPSIS yöntemi uygulanmıştır. HRNS yöntemi,“İşveren Yükümlülükleri”ve“Çevresel Risk Faktörlerini”en tehlikeli gruplar olarak sınıflandırırken; daha hassas analiz olanağı sunan çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri, en yüksek tehlike düzeyinin“Çevresel Risk Faktörleri”olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, koruyucu önlem önceliklendirmesinde eğitim eksikliklerinin giderilmesinin, risklerin azaltılmasında en etkili strateji olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak; iple erişim yöntemlerinde hava koşulları dikkate alınarak çalışma planlaması yapılması, personelin sertifikalı olması, düzenli kurum içi eğitim ve tatbikatların gerçekleştirilmesi, eğitim eksiklerinin giderilmesi ve işveren yükümlülüklerinin yerine getirilmesi, ÇDP kurularak personelin psikososyal süreçlerine destek olunmasu kabul edilemez risklerin azaltılmasında kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Industrial rope access is a method of working at height that aims to safely reach the work area and provide support during work using ropes and related equipment. Although it is considered a safe system, this profession inherently involves serious risks. This study aims to analyze these risks in detail and determine the most appropriate protective measures. The HRNS method was used in the risk assessment, and the data obtained were statistically analyzed using the IBM SPSS program. Additionally, based on data obtained from expert opinions, the Fuzzy CRITIC method was applied for criterion weighting, and the Fuzzy TOPSIS method was applied to determine the most appropriate protective measures. While the HRNS method classified“Employer Responsibilities”and“Environmental Risk Factors”as the most dangerous groups, multi-criteria decision-making (MCDM) methods, which offer more sensitive analysis capabilities, revealed that the highest level of danger was“Environmental Risk Factors.”Additionally, it was concluded that addressing educational deficiencies is the most effective strategy for reducing risks in the prioritization of protective measures. In conclusion, planning work taking into account weather conditions in rope access methods, ensuring that personnel are certified, conducting regular in-house training and drills, addressing training deficiencies, fulfilling employer obligations, and establishing a EAP to support the psychosocial processes of personnel are critical to reducing unacceptable risks.